Jump to content

Plata ramburs pe Amazon?


MetadataX

Recommended Posts

de mult timp ma tot uit pe amazon si vad chesti mai ieftine ca la noi cu 200-300-400 lei am vzt si eu un xbox si as vrea sa il iau impreunu cu un joc ma duce la 606 lei in bani romanesti dar tocmai asta e problema...nu stiu daca se poate plati si cu lei prin amazon si as vrea sa i dau bani curierului cand imi aduce coletul sa i dau bani lui direct nu pe card am total suma in dolari $ e 146$ am facut pe un convertor si in ron este 606 lei adica cand vine ala la usa poti plati in lei?daca imi cere 146$=606 lei?

Link to comment
Share on other sites

Nu, pe Amazon nu poti plati ramburs. Daca ai un card bancar nu e nevoie sa ai contul curent in dolari, conversia lei - dolari se va realiza automat.

Atentie de unde cumperi, la cei 146$ se pot adauga taxe vamale.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

  • gaby changed the title to Plata ramburs pe Amazon?

Salut,

Nu vad cosul tau dar te pot eu lamuri legat de taxele vamale.....

Taxele vamale sunt mentionate intr-un catalog actualizat periodic de ANV ( Administratia Nationala a Vamilor )....Aceste taxe nu sunt exagerate......

Cu toate astea, exista o mare problema, accea ca pe langa taxele vamale va trebui sa platesti TVA ( 24% ) cam 150 de lei ar fi in plus doar tva - ul la 600 + taxe vamale.

Daca produsul tau este expediat prin firmele de curierat international ( DHL/TNT/FEDEX/UPS etc.) nu ai nici cea mai mica sansa sa scapi de plata tva - ului......

Daca este expediat prin posta clasica vei primi un aviz de la posta sa mergi sa ridici produsul....dar nu de la orice posta, la cel mai apropiat oficiu postal cu birou vamal......

Aici ai mai multe posibilitati : unii vamesi nu te vor pune sa platesti nimic , doar verifica coletul si liber....altii iti dau de inteles sa lasi si tu ceva ca sa nu platesti toate taxele.....iar altii pur si simplu iti vor taia chitanta cu toate taxele de platit. In acest caz, daca nu exista factura, sau daca nu gasesc pe nicaieri suma platita de tine te vor pune sa dai o declaratie pe proprie raspundere cu privire la pretul platit pentru produs.

Taxele vamale si plata TVA se aplica pentru orice comanda facuta din afara UE. Pentru comenzi din UE nu platesti nici taxe vamale nici TVA.

Sper ca ti-am fost de ajutor!

 

Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.