Jump to content

Temperatura piese pc


Recommended Posts

Salut, in camera am 30 de grade ziua, e normal sa ajing pc-ul la urmatoarele grade :

-procesor 50(idle)-70full 

-placa de baza 41 grade(cam mereu sta asa)

-placa video 2-12grade

-storage 37grade

Tocmai azi am schimbat pasta termoconductoare la procesor, e normal sa stea si in 75 grade uneori???

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Poti sa pui si ce-a mai scumpa pasta pe procesor, daca nu ai racire buna, nu prea o sa vezi diferenta. Temperatura aia e normala daca ai racire stock, si pe langa asta, mai depinde si daca ai overclock sau nu la CPU.

Temperatura la placa video nu e normala, probabil programu folosit nu e bun, sau ai gresit cand ai scris temperatura. 2-12 grade ar insemna sa tii placa video in frigider.

Restu e normal.

  • Upvote 1

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

La procesor e prea mare, chiar și când e idle. Posibil să fi pus prea multă pastă (sau prea puțină). Sau dacă ai o carcasă mică și îngrămădită, e normal să ai astfel de temperaturi. Ce ai putea încerca e să stai cu carcasa deschisă, dar se va umple de praf mai rapid.

  • Upvote 1

🎮      :filme:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe procesor pui încât să îl întinzi uniform pe toată suprafața acestuia și fără să fie prea mult gen... temperaturile nu cred că sunt corecte chiar și cu o temperatura de peste 30 de grade in cameră,ar trebuii că procesorul sa nu depășească 50 de grade fiind solicitat..

Încearcă programul SpeedFan și atașează un print!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

2 grame e clar putin prea mult, un punct micut in mijloc sau o dunga subtire ajunge (nu prea is fan de a aplica dunga).

Dar asta tot nu inseamna ca temperaturile nu is corecte, pot fi chiar foarte corecte chiar si daca are prea multa pasta pusa. Sa nu uitam ca depinde si ce model de CPU are + ca daca are racirea stock, chiar si daca in full ii sta la 70ºC, procu mai are mult si bine de urcat incat sa fie in pericol.

Dexemplu un I7 3770K cu fanu stock fara OC in full poate urca pana la ~75ºC linistit cu tot cu pasta bine pusa, in schimb odata schimbat cooleru, poate sta la 70ºC full load cu OC la 4.3Ghz cu temperatura in camera la ~30ºC fara probleme (fan cooler dintre cele mai bune Noctua NH-D14, nu liquid).

Totusi ar trebuii sa aflam ce CPU are baiatu, ce cooler (stock sau altu), daca are un AMD / Intel si ce flow de aer are in carcasa. Eu oricum nu mi-as bate capu daca nu ai de gand sa-i faci OC, pana la 90ºC mai are destul, peste deja ar trebuii sa-si faca grij de curatat fanu, carcasa, schimbat pasta daca chiar e, orice incat sa nu ajunga la 100ºC.

Cateva teste cu diferite tecnici de aplicat pasta, destul de vechi dar nu s-a schimbat cu nimic treaba asta.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Thermal-Paste-Application-Techniques-170/

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

Procesorul e AMD A-4020 dual core de 3.2Ghz, racirea e stock, air flow-ul se face prin sursa cred(coolerul de pe procesor trage aer iar sursa il scoate) stiam ca in general configuratiile pe AMD au temp ridicate :/

Link: http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/vision-a4-4020-32ghz-box/ (daca e reclama sterg)

Poftim poza cu speedfan http://imgur.com/a/4kqft , pasta a dat foarte putin afara, nu cred ca e prea multa, sistemul de inchidere de la cooler e facut cu o clama pe mijlocul coolerului care il apasa, pana nu e apasat cat trebuie nu se poate inchide clama.

Link to comment
Share on other sites

  • gadeas changed the title to Temperatura piese pc
  • Moderators

Deci daca air flow-ul e acela care ai explicat, e normal, fiindca aeru cald ramane in carcasa, sursa nu prea scoate, adica scoate dar nu face fata singur mai ales daca e jos, daca e sus, scoate putin mai mult.

Dar ai nevoie de o intrare cu aer rece, fie ca e frontal, sau frontal + lateral, sau frontal + lateral + sus, si dupa ceva sa scoti pe langa cel de la sursa, dexemplu in spate. Aeru ar trebuii sa se plimbe prin carcasa si sa iasa, eu as pune unu frontal si unu in spate.

Plus, daca cauti pe Google modelu procesor + temperaturi, vei vedea ca exista deja topicuri cu temperaturi cam exact la fel cum ai spus tu.

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.