Jump to content

Problema Pc Merge Greu - Schimbare Fat32/ntfs


Recommended Posts

Salutare.

Am si eu un pc AMD Sempron 2200+ 1.49 Ghz, 256 mb ddram, Nvidia Geforce2 mx400 64 mb, windows xp sp2.

Problema este urmatoare, cineva mi-a instalat windows-ul si mergea perfect, apoi le-am mai instalat si eu de doua ori si iam si am schimbat si file system din fat 32 in ntfs, dar se incarca mai greu si unele jocuri merg mai greu.

Poate cumva sa fie de la file system sa il schimb inapoi in fat 32 sau sa fie altceva?

Link to comment
Share on other sites

Sigur ai toate driverele instalate, si sunt si cele bune?

Totusi, din cate am inteles, NTFS este mai rapid si mai sigur decat fat32.. Ai incercat sa defragmentezi hardul?

Cred ca am toate driverele, nu am defragmentat hardu.

O intrebare cum pot sa aflu daca am toate driverele instalate sau la care trebuie update?

Link to comment
Share on other sites

Nu ai un CD ( sau mai multe) cu driverele? De cand ai cumparat calculatorul? Daca da, bagi CDul inauntru, te uiti peste el si intrii pe site-ul firmelor care respective, cautand drivere.

Sau exista un program "Driver Checker" care ar trebui sa caute automat.. din pacate cred ca e necesar sa ai drivere deja instalat, el cautand doar update-uri.

app, sigur nu ai instalat prea multe chestii, sau alocat prea putin spatiu pe partitia cu windowsul?

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Pe partitia cu windows-ul am 8gb din care 3.54 sunt ocupati.

Am instalat Everest si am dat sa faca un raport si a rezultat asta:

sugesti:

-Instalati mai multa memorie de sistem pentru a imbunatati performantele aplicatiilor.(asta am inteles)

-BIOS-ul Video este mai vechi de 2 ani. Actualizati continutul acestuia daca este necesar.

-BIOS-ul sistemului este mai vechi de 2 ani.Actualizati continutul acestuia daca este necesar. (cum o fi sa schimb bios-ul?)

probleme:

Chipset

-Viteza AGP curenta este mai mica decat maximul suportat. Aceasta poate genera o deteriorare a performantelor

Viteza suportata 1x, 2x, 4x, 8x

Viteza curenta 4x

(cum pot sa maresc viteza?)

-Dimensiunea aperturii AGP este mai mare decat jumatatea memoriei sistemului. Aceasta poate genera o deteriorare a performantelor(pe asta am inteles-o maresc rami si merge)

Monitor

-Este recomandata o rata de refresh pe verticala de cel putin 85HZ, pentru monitoarele clasice (CRT). (si la asta cum o maresc?)

De drivere nu a zis nimica.

Link to comment
Share on other sites

Pai actualizari de bios ar trebui sa gasesti pe site-ul producatorului.

Ce placa video ai? defapt..ce configuratie ai? Daca ai ATI, ar trebui ca din ATI Catalyst (program gratis pe care il iei de pe site-ul lor) sa poti face aceasta setare. Nvidia cred ca e la fel.. In orice caz, ai cautat prin bios? Poate e acolo.. (pci/agp settings poate?)

Cat despre refresh: Click dreapte pe desktop-> propreties -> settings-> Advanced -> Monitor si aici gasesti " screen refresh rate:"

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Niciuna dintre aceste "probleme" nu ar ingreuna sistemul de operare.

Nu ti-as recomanda sa maresti viteza AGP, aceasta putand fi totusi schimbata din BIOS.

Rata de refresh pe verticala, ti-as recomanda 75Hz daca ai monitor CRT, ti-a spus GodsOtherHand de unde se poate modifica.

Daca continui sa ai probleme, ai putea reformata partitia C:, si sa revii la FAT32, pentru ca din cate imi dau seama nu ai un calculator prea performant, si FAT32, nu ar deranja.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.