Jump to content

Problema Instalare Windows


Jmtsu

Recommended Posts

salut,deci dupa cum spune si numele topicului am o problema cu instalarea.mi se bloca windowsul si am incercat sa-l instalez din nou dar mi se blocheaza dupa ce aleg limba si ramane asa cu ecranul albastru.la inceput cand arata toate datele despre pc imi spunea ca hdd e stricat.am cumparat altul si aceeasi problema ,se blocheaza,am incercat cu windows 7 si xp .am amd athlon 64x2 si hdd SATA ,trebuie obligat sa instalez versiune de windows de x64?cam ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

Nu,nu trebuie neaparat sa instalezi x64.

Asa mi s-a intamplat si mie,iti recomand sa instalezi Windows 7 x32,placa video nVidia.

Spunene daca se mai blocheaza dupa te rugam.

  • Upvote 2

Daca te-am ajutat vreodata cu ceva nu ezita sa apesi pe butonul + din josul pagini.

Link to comment
Share on other sites

Cum adica spune ca hardul e stricat?

Spune cumva ca nul vede? Daca da, ar putea fi o problema foarte simpla: iti trebuie driveru :P

Unele placi de baza NU suporta sata fara un driver specific. Acesta se gaseste pe situl producatorului sau pe CDul care lai primit cand ai cumparat compu/placa de baza.

Poti sa scrii mai exact ce zice?

Ai incercat cu alt kit?

app, nu trebe neaparat x64, dar e recomandat intrucat iti va da un spor de performanta.

  • Upvote 2

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

am incercat cu windows 7 ultimate de x86 si cu xp sp2 tot pe x 86,si mi se blocheaza inainte de faza cand trebuie sa aleg limba.hdd l-am schimbat pt ca la inceput cand deschideam pc -ul imi arata ca hard-ul este bad si sa fac back up sau ceva de genu si credeam ca asta e problema.mie la master nu-mi arata nimic,toate is trecute la Sata 1(hdd) si Sata2 (dvd-rom)

Link to comment
Share on other sites

nu am gasit asta in BIOS,dar stiu ca are 2 GB DDRAM parca

Vezi memoria RAM, parametrii S.M.A.R.T. (activat din BIOS) si revino cu detalii!

x32 (memorie RAM sub 4GB -> ~3.2GB)

x64 (memorie RAM peste 4GB)

Indiferent de arhitectura nu beneficiezi de performanta sporita!

Link to comment
Share on other sites

il vede hardul,mai trebuie driver instalat?

Cum adica spune ca hardul e stricat?

Spune cumva ca nul vede? Daca da, ar putea fi o problema foarte simpla: iti trebuie driveru :P

Unele placi de baza NU suporta sata fara un driver specific. Acesta se gaseste pe situl producatorului sau pe CDul care lai primit cand ai cumparat compu/placa de baza.

Poti sa scrii mai exact ce zice?

Ai incercat cu alt kit?

app, nu trebe neaparat x64, dar e recomandat intrucat iti va da un spor de performanta.

Link to comment
Share on other sites

Nu am spus sa verifici cata memorie RAM este, trebuie sa verifici daca e toata in ordine!

Descarca de undeva Hiren's Boot CD si foloseste-te de utilitarele de la sectiunea de testare a memoriei RAM (GoldMemory, MemTest, etc..

Se intampla de multe ori ca memoria RAM sa fie defecta si sa nu reusesti sa instalezi sistemul de operare.

Daca vede HDD-ul, nu trebuie instalat driver.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci momentan nu am reusit sa descarc Hiren's Boot CD ,dar am incercat iar sa-l instalez si mi-am dat seama ca se instaleaza dar incredibil de greu!cred ca pe putin 2 ore trebuie,zici ca este blocat.Cam ce ar putea fi?

Nu am spus sa verifici cata memorie RAM este, trebuie sa verifici daca e toata in ordine!

Descarca de undeva Hiren's Boot CD si foloseste-te de utilitarele de la sectiunea de testare a memoriei RAM (GoldMemory, MemTest, etc..

Se intampla de multe ori ca memoria RAM sa fie defecta si sa nu reusesti sa instalezi sistemul de operare.

Daca vede HDD-ul, nu trebuie instalat driver.

Link to comment
Share on other sites

ok,asta o sa fac maine.deci windowsul s-a instalat,am pus un W7 Ultimate clean pe x64.a durat ft mult,credeam ca nu se mai termina.mi se pare ca merge bine,dar uneori parca dureaza mai mult pana proceseaza cand dau o comanda ,ceva.

Cum am mai spus, verifica parametrii HDD-ului si testeaza memoria RAM!

Link to comment
Share on other sites

http://www.ultimatebootcd.com/

Creezi un CD bootabil cu chestia aia (instrunctiuni pe site). Apoi restartezi compu lasand CDul inauntru, si dai sa booteze de pe CD.

Are multe programe acolo de diagnosticare, poate ajuta (testezi mai multe chestii daca chiar vrei)

gh0st, chiar nu e nici un spor de performanta? Eu stiam ca datorita faptului ca are mai multe nuclee ajuta la rularea mai usor a mai multor aplicatii (optimizate pt x64) in paralel :-??

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

mersi mult,am facut testul pt memorie si pt procesor,nu mi-a gasit nici o eroare.nu inteleg ce poate fi si cand dau sa-l inchid sta putin mai mult decat ar trebui,cand il deschid n-am probleme,cred ca a venit vremea sa-l dau.

http://www.ultimatebootcd.com/

Creezi un CD bootabil cu chestia aia (instrunctiuni pe site). Apoi restartezi compu lasand CDul inauntru, si dai sa booteze de pe CD.

Are multe programe acolo de diagnosticare, poate ajuta (testezi mai multe chestii daca chiar vrei)

gh0st, chiar nu e nici un spor de performanta? Eu stiam ca datorita faptului ca are mai multe nuclee ajuta la rularea mai usor a mai multor aplicatii (optimizate pt x64) in paralel :-??

Link to comment
Share on other sites

Nu e aceasi chestie ca si in x16 vs x32 bit? Nu deaia s-a renuntat la procesoarele pe 16biti?

Avand 64biti, nu intra/iese informatia mai repede, nemaiasteptand in unele cazuri?

Avand 2 nuclee, nu e mai usor sa ruleze mai multe aplicatii? fiecare procesor preluand o parte din sarcina? ( Viteza de calcul nu e singuru factor care influenteaza viteza.. degeaba o terminat de calculat radical din pi daca nu apuca sa trimita informatia, caci "drumul de iesire" e blocat cu alte date..)

Sper sa nu razi d mn daca am zis vreo prostie, sunt si eu un amator :))

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Intr-o mica masura, ai dreptate, dar va trebui sa studiezi arhitectura procesoarelor ca sa te lamuresti mai bine.

Microprocesoarele contin locatii de memorie interna pe atati biti pe cat le spune in nume. 16 bit, 32 bit, 64 bit si 128 bit (calculatoare cuantice).

Cantitatea de informatii din registrii de 16 biti se numea "word", pentru 32 biti "dword" (double word) si pentru 64 biti "qword" (quad word).

Procesoarele stocheaza in acesti registri datele de prelucrat si alte informatii care ajuta la prelucrarea datelor.

Arhitectura sistemelor de operare x64 are un mare avantaj si anume cea de adresare a memoriei virtuale si fizice mult mai mare.

De ce spun ca nu ar simti viteza un boost de viteza, pentru ca ii trebuie aplicatii care au fost scrise pentru arhitectura x64 si scrise corect.

Dar din cate citesc, tu te referi si la viteza magistralei. O magistrala mai larga nu inseamna si una mai rapida.

Cat despre faptul ca are doua nuclee este mai usor sa ruleze aplicatii mai multe, dar nu datorita arhitecturii pe 64 sau 32 biti.

http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64

PS: cine nu crede, il rog sa faca un benchmark in "real life" sa vada daca simte diferenta intre sistemele de operare pe 32 sau 64 biti.

Link to comment
Share on other sites

deci iar problema x( incercand sa instalez iar windowsul ca imi dadea erori,mi se blocheaza la expanding files 0% sau 55% si dupa imi da eroare ca lipseste un fisier sau e corupt.Dvd-ul e bun,am facut teste cu UBCD la hd si memorie si e totul Ok,aveti idee ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

problema nu ar fii ca DVD ul ar avea ceva ,cat ar fii tot cei copiat pe DVD sa fie copiat prost si sa iti dea erooare la bootarea Windowsului ptr ca mi e asa m-i sa intamplat cand am luat de pe net un nu stiu ce Windows la care multi spuneau ca e ok si ca merge si la mine era pe eroori :D smekerie nu?

Link to comment
Share on other sites

dar l-am mai instalat pe alt pc si a mers..acum ce o fi avand?:-? sa incerc cu alt DVD zici?

problema nu ar fii ca DVD ul ar avea ceva ,cat ar fii tot cei copiat pe DVD sa fie copiat prost si sa iti dea erooare la bootarea Windowsului ptr ca mi e asa m-i sa intamplat cand am luat de pe net un nu stiu ce Windows la care multi spuneau ca e ok si ca merge si la mine era pe eroori :D smekerie nu?

Link to comment
Share on other sites

pai a mers si dupa nu-mi amintesc ce probleme a avut si l-am dus la service.dupa 3 luni a inceput sa se blocheze si am incercat sa instalez eu windowsul,si aici a inceput problema de mai sus.nu am shimbat decat hardul.

intrebarea mea e..de cand face asa? @-)

Mergea bine vreodata? Ai schimbat vreo piesa? De ce tre sa reinstalezi windowsu in primu rand?

Link to comment
Share on other sites

Ai un prieten care sa te poate ajuta? Incearca sa schimbi componente de la tine cu componente de la el (mai ales vreau sa schimbi hardu, cablu IDE, dar si placutele de memorie) si incearca sa instalezi acuma.

Serios, incearca asa. Daca merge, inseamna ca una din alea e buba, si fa selectiv.

Update de bios ai facut?

App, ce placa de baza ai?

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

deci hardul l-am schimbat si placutele de memorie.update nu am facut,cum se poate face ,am inteles ca poate fi si din bios.placa de e asus e p4p800s

Ai un prieten care sa te poate ajuta? Incearca sa schimbi componente de la tine cu componente de la el (mai ales vreau sa schimbi hardu, cablu IDE, dar si placutele de memorie) si incearca sa instalezi acuma.

Serios, incearca asa. Daca merge, inseamna ca una din alea e buba, si fa selectiv.

Update de bios ai facut?

App, ce placa de baza ai?

Link to comment
Share on other sites

Ai incercat varianta cu schimbarea cablului IDE precum am zis..? (cum ziceam, cineva mai avea problema exact ca si a ta, si schimbarea asta a rezolvat..)

"Chipset Intel 848P

Compatible Processors Intel Celeron, Intel Pentium 4 "

asta scrie la placa ta de baza.. si tu ziceai ca ai amd athlon x2? sigur nu deaia face fitze..?

nu prea is eu mega priceput, da merge combinatia asta usor?

Update de bios se face destul de usor.. ai floppy? daca da, mergi pe situ producatorului placii de baza si gasesti acolo BIOSul + instructiuni. (in principal faci floppyul bootabil, si bootezi. restu iti apare pe ecran)

Sau se poate face din windows( depinde de producator..dar la tine e problema ca nu merge windowsu..)

Uitate si situ producatorului cum ziceam, ofera ei mai multe detalii.

Ar mai fi varianta sa foloseasca el automat internetul(CRED) dar nusht..nam folosit asa ceva niciodata

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salut, vreau sa instalez pe un pc win7 si imi merge fffff greu mai ales dupa ce selectez partitia si incepe instalarea primu pas este copy windows files…si trece de ea dupa 10-15 min sa zic dar urmatoarea Expanding windows files… merge greu tare am lasat odata 24 ore si de abia era 45%. innebunesc. Am mai incercat cu un stick bootabil facut dupa pasii vostri din videotutorial si imi arata bootmgr missing. Mentionez ca am proc dual core de 2.66Ghz, 1gb ram ddr2, placa de baza asus p5ld2-se, video ati radeon 5450, hdd de 500gb pe sata, dvd writer samsung nou. Ce sa fac ca innebunesc?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.