Jump to content

Recomandare Placa Video Pana In 200 Ron


Recommended Posts

Trebuie sa primesc niste bani, sper eu ca de data asta ii voi primi, si nu voi lua o teapa ca pe topic-mania.ro.

Vreau sa-mi recomandati o placa video buna pana in 200 ron, maxim 210 ron.

Momentan am urmatoarea configuratie:

CPU Type: DualCore Intel Pentium, 3066 MHz

Motherboard Name: Asus P5KPL/1600

System Memory:3072 MB (DDR2 SDRAM)

Video Adapter actual: NVIDIA GeForce 7300 LE pe care vreau sa-l schimb deoarece nu mai imi ruleaza jocuri

Vreau sa imi mearga ultimele jocuri (stiu ca nu imi vor merge dar macar o parte sa-mi mearga), gen: Mafia 2, Godfather, GTA 4 etc.

M-am gandit la urmatoarea placa video

Placa video Gainward nVidia GeForce GT220, 1024MB, GDDR3, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E

Link to comment
Share on other sites

eu am GT240 (un 220 cu mici modificari) si nu iti recomand placa asta video pentru gaming, fiind una destul de inceata.

Din cate am inteles, un GT9800 sau 9600.. ceva de genu e o varianta mai buna (mai ieftina si mai rapida fata de 240, nush daca mai ieftina si decat 220)..

http://www.anandtech.com/show/2906

http://www.guru3d.com/article/geforce-gt-220-review-test/

nush despre 220, dar despre 240 pot sa iti zic ca duce jocurile mai noi, insa nu perfect.. unele jocuri (numi vine acum nici un titlu in minte) ruland la FPS foarte mici, chiar si cu setarile duse la minim.. Nush cat era vina procesorului si cat a placii video, dar nah..

Procesorul meu este un AMD x2 5400+..

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Pf... până în 200 ron? Mai strânge bănuţi.. nici măcar o placă video bună Second Hand nu găseşti până în 220 lei. Dacă totuşi găseşti ceva, să fie minim:

- 512 MB

- 128 bit

- GDDR5 (sau DDR5) obligatoriu. Eventual găseşti clipuleţe pe youtube despre cum rulează placa video Y jocul X

Link to comment
Share on other sites

Bun deci dupa multe rugaminti am reusit sa aflu ce placa video are un prieten... si este foarte multumit si as dori ceva asemanator din punct de vedere al performantei, dar cu un pret mult mai mic... placa e GeForce GTS450 – 1GB DDR5... problema cea mare este pretul care este ceva mai mult de dublul bugetului meu :( so, vreau o varianta fiabila

Link to comment
Share on other sites

Bun deci dupa multe rugaminti am reusit sa aflu ce placa video are un prieten... si este foarte multumit si as dori ceva asemanator din punct de vedere al performantei, dar cu un pret mult mai mic... placa e GeForce GTS450 – 1GB DDR5... problema cea mare este pretul care este ceva mai mult de dublul bugetului meu :( so, vreau o varianta fiabila

mnoo, se poate? ceva pareri

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Placa video Gigabyte nVidia GeForce GT430, 1024MB, GDDR3, 128bit, DVI-I, HDMI, PCI-E

Vreau sa stiu daca o sa-mi fie indeajuns o sursa made in china de 400 sau 450watti nu mai stiu sigur cat are, o sa verific. Stiu ca o sa sariti ca e pe ddr3 si nu gddr5, dar asta e... n-am bani de alta si daca as avea nu as investi mai mult pt asa ceva. Asta bulk e 240 lei? placa de baza e asusp5kpl/1600

P.S. fiind bu;k inseamna ca nu vine la cutie si vine la punga fara carti tehnice si altele? nu poate fi afectata la transport?

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Bun deci dupa multe rugaminti am reusit sa aflu ce placa video are un prieten... si este foarte multumit si as dori ceva asemanator din punct de vedere al performantei, dar cu un pret mult mai mic... placa e GeForce GTS450 – 1GB DDR5... problema cea mare este pretul care este ceva mai mult de dublul bugetului meu :( so, vreau o varianta fiabila

Eu am exact placa asta, pe un sistem similar ca al tau (dual core 3ghz, 4gb ram). Si am trecut la ea din cauza unui ATI care il aveam inainte. Nu mai stiu ce model, dar diferenta este extraordinara.

Placa e o bestie si merita sa mai strangi bani. Am jucat orice in ultima vreme, pana si witcher 2 care e foarte pretentios, l-am jucat pe high (au fost freeze-uri si anumite texturi se incarcau mai greu, dar jocul ala e mai bestie ca si placa mea). Crysis 1,2, Darksiders, Battlefield 3, Call of Duty Modern Warfare 3, Risen, Risen 2, Civ 5, Syndicate, pff.. ce jocuri au mai iesit si le-am incercat de curiozitate... Deus Ex 3 .. nu mai stiu. Inafara de Witcher 2, nu cred ca au fost jocuri care sa imi creeze probleme.

Eu iti recomand sa mai astepti, sa mai strangi niste bani si sa iei placa asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma asteptam la alt raspuns. Asa e romanu tu ceri mere si el iti da pere.

Am inteles ca nu e cea mai grozava placa dar chiar nu imi permit alta si nici nu ma indur sa dau mai mul pe una. Ai mei parinti si asa cred ca e prea mult si nu prea au sa-mi dea sa-mi iau si zic ca sa nu-mi iau ca nu o sa fie buna de nimic.

Asa ca vreau sa ma lamuriti sa stiu exact cu ce se diferenteaza cea bulk fata de cealalta

Link to comment
Share on other sites

Nu ma asteptam la alt raspuns. Asa e romanu tu ceri mere si el iti da pere.

Am inteles ca nu e cea mai grozava placa dar chiar nu imi permit alta si nici nu ma indur sa dau mai mul pe una. Ai mei parinti si asa cred ca e prea mult si nu prea au sa-mi dea sa-mi iau si zic ca sa nu-mi iau ca nu o sa fie buna de nimic.

Ok, si ce vroiai? sa fim de acord cu tine? :)) ce discutie mai e aia daca toata lumea zice " da da. ai dreptate. to the be the best! "

Noi incercam sa te sfatuim.. tu alegi ce faci sau ce nu

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.