Jump to content

Firme De Hosting Pe Care Ar Trebui Să Le Evitaţi

Courage

Recommended Posts

Ai putea cita niste pareri negative? Altfel, utilitatea topicului este destul de mica. Banuiesc ca tu daca intri undeva, si vezi: nu cumparati de aici, te intereseaza si de ce, nu?

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

• Moderators

OK.

1.

Dupa cum bine stiti, siteul www.dan-blog.ro a fost “down” pentru aproximativ 8 zile … Vechiul host pe care era gazduit acest blog, pur si simplu nu mai facea fata traficului, iar cei de la vechea firma de hosting au blocat siteul … N-am sa discut aici despre ei dar am sa o fac intr-un alt articol.

Asa ca, a inceput cautarea unui nou serviciu de gazduire web pentru blog … Una dintre firmele de webhosting la care am incercat sa-mi mut blogul, a fost www.despregazduire.ro. Am intrat la ei pe site, am comandat un pachet de hosting, am platit online cu cardul si dupa activarea/propagarea NS-urilor am icercat sa “urc” blogul pe host … Aici a inceput “distractia”.

Erori peste erori, desi modificasem corect toate fisierele siteului si baza de date, cu specificatiile noului host, inclusiv “path-urile” anumitor fisiere, acolo unde era cazul. Am luat legatura cu cei de la suportul tehnic, in prima faza prin telefon, iar ulterior prin tichetele de suport de pe site … Tot respectul pentru baietii de la suportul tehnic, dupa “voce” mi s-au parut a fi niste baieti tineri dar care stiau ce inseamna bunul simt si cei 7 ani de acasa. Chiar si-au dat interesul sa ma ajute, insa tot nu am putut rezolva 100% problema … In plus, hostul se misca execrabil … “Punctul culminant” a fost cand la un moment dat, n-am mai avut acces la baza de date, primeam un mesaj de eroare cu “MySQL server is down” iar dupa cateva minute nici la Control Panel. Asta m-a enervat la culme: nici macar nu urcasem bine siteul la ei pe host si deja aveam probleme, si asta nu din cauza siteului meu ci din cauza hostului lor care era varza.

Drept urmare, am decis ca trebuie sa-mi caut alt host. Am lasat un tichet de suport prin care le spuneam ca nu pot sa folosesc contul de gazduire web cumparat de la ei, deoarece este cu probleme si se misca execrabil, si le-am spus sa-mi returneze banii … Cel putin aici n-am avut probleme, a doua zi mi-au returnat banii, prin urmare se pare ca din acest punct de vedere sunt seriosi, asta insa nu-i scuteste de catalogarea lor ca “hosting de rahat“. Serviciul de hosting de la www.despregazduire.ro este “ca porcu’…” (cum se spune), prin urmare nu va recomand sa va gazduiti siteurile la ei !

Baietilor de la suportul tehnic, de la www.despregazduire.ro le-am trimis un mesaj si le-am spus ca apreciez efortul depus de ei si felul in care-si dau interesul pentru a face vandabil un hosting de rahat … faptul ca gazduirea web de la www.despregazduire.ro este de rahat, este vina firmei, a politicii firmei si a echipamentelor de la www.despregazduire.ro … Se zgarcesc si partajeaza un server in prea multe conturi, in plus sunt convins ca folosesc servere vechi si proaste, cu resurse limitate.

Inca o data, NU VA RECOMAND sa va gazduiti siteul/blogul la www.despregazduire.ro !

2.

Am avut hosting cumparat la despregazduire.ro si am renuntat la el in mai putin de o saptamana. Sunt varza ! O spun din proprie experienta, nu din auzite sau din povesti ...

3.

Are un prieten de la ei si vrea sa se mute.

Au un principiu foarte tare "Uite site-ul, nu e site-ul"

4.

Aseara 21.04.2011 am intrat pe site sa vad si eu ce mai este...

Surpriza "Account suspended!" Sa nu mai zic de ajutorul lor telefonic, cu care isi bat joc de noi, sa lasa-m un mesaj la robot ca ne suna ei, da teapa, nu te suna nimeni, de nenumarate ori am lasat mesaje cu cateva zile in urma cand aveam alte probleme la site(mai precis cu login-ul pe despregazduire.ro care se pare ca nu merge decat din internet explorer, si nu nu este de la mine pentru ca am incercat si de la alti amici si acelasi lucru)

Alte probleme:

- dupa ce am facut domeniul+host , zic hai sa intru si eu in cpanel sa vad ce am cumparat, ce sa vezi, nu le mergea paginieuropene.... am sunat la ei(atunci nu aveau robotul la care lasai mesaj, il aveau pe cel care te punea sa astepti..) si da mi-au spus sa astept ca a probleme tehnice, dupa ceva timp sa rezolvat, am zis ca bine poate s-a intamplat acum nu o fi cine stie ce.

- alta problema este ca atunci cand iti faci cont si iti alegi o intrebare de siguranta, nu prea face ce trebuie sa faca, adica eu am ales o intrebare si ce sa vezi, dupa inregistrare mi sa salvat alta intrebare, la care bineinteles nu mergea raspunsul ales de mine! (dupa cateva mesaje cu un domn de acolo, sa remediat si asta...)

- peste tot spun ca putem sa-i contactam in orice problema in legatura cu hostul, pentru ca ei sunt binevoitori sa ne ajute cu orice problema, adevarul e ca din 3 intrebari o sa-ti raspunda numai la una si o sa te lase cu ochii in soare!

Momentan nu am primit nici un refund, nici nu am putut sa-mi recuperez datele de pe server la care am lucrat zile bune.

Iata si discutia ea cu stafful:

================================

Client 21/04/2011 19:05

Buna seara!

Problema mea e ca primesc mesajul "This Account Has Been Suspended" la acesarea siteului meu!

Ce se intampla??

.....................

Alex

Staff 21/04/2011 19:14

Am remediat

.....................

Client 21/04/2011 19:17

Multumesc frumos!

Dar ce sa intamplat?!

Multumesc din nou!

......................

Client 21/04/2011 19:18

off iar suspendat... ce se intampla?

......................

Eugen

Staff 21/04/2011 19:20

V-am trimis un email in acest sens.

......................

Client 21/04/2011 19:22

Multumesc pentru:

"Site-ul dvs comercializeaza ilegal programe fara drept. Din aceasta cauza ati fost suspendat si nu mai puteti folosi serviciile noastre. Pe viitor va rugam sa cititi cu atentie termenii si conditiile de utilizare."

Dar cand am facut contul am fost explicit si am intrebat daca pot sa hostez un site care indexeaza warez si alt content!

Dumneavoastra mi-ati spus ca pot atat timp cat nu hostez in sine fisierele!

Nu am nici macar backup la site si credetima ca sa muncit la el, atat eu cat si userii!

Multumesc!

........................

Client 21/04/2011 19:24

Colegii dumneavoastra au aprobat ca pot sa hostez un astfel de site!

........................

Alex

Staff 21/04/2011 19:25

Eu va cred insa daca sunt contestatii trebuie inchis

#adica imi confirma ca au spus acest lucru in sunt lasat cu ochii in soare ))#

........................

Client 21/04/2011 19:32

Am inteles ! Insa puteam fi anuntat inainte!

(Un reprezentant telefonic mi-a spus ca o sa fiu anuntat din timp in caz de asa ceva)

Sa inteleg ca sa inchis hostul, cum am acces la domeniu?

Totusi vreau sa-mi recuperez baza de date si continutul siteului! Sunt datele mele!

........................

Client 21/04/2011 20:21

Sa inteleg ca tot ce au zis operatorii dumneavoastra a fost degeaba?

Puteati sa-mi spuneti de la inceput ca la prima cerere de takedown o sa fie inchis fara nici un avertisment!

Pur si simplu nu am primit nimic, iar unul din colegi probabil nu a stiut despre ce e vorba pentru ca la si reactivat!

Inteleg ca aveti o politica dar nu este respectata!

Cel putin imi vreau datele de pe server!

==================================================

Sfarsit ca nu mai imi raspunde nimeni vad!

• 5 months later...
  • Moderators

2. ElHost

1. O săptămână toate serverele CS picate

2. Am pierdut anul trecut forumul vreo 2 săptămâni deoarece afişa This account has been suspended la toate site'urile hostate de elhost, chiar şi elhost.ro la propriu. Noroc de backup

3. De 2-3 săptămâni probleme foarte enervante (forumul arăta diferit la utilizatori), alaltăieri nu mergea deloc dimineaţa (this account has been suspended).

4. Niciun site hostat la elhost nu a mers azi deloc.

Abia aştept să-şi revină să facem backup că ne şi mutăm la tempohost