Jump to content

Problema Rezolutie Monitor: Nu-Mi Mai Apare Cea Nativa


Kanthos

Recommended Posts

Buna seara, intampin o problema cu rezolutia monitorului. Azi am deschis pc-ul si am vazut ca s-a schimbat rezolutia fara sa umble cineva la ea. Inainte foloseam 1440 x 900 si se vedea perfect, acum se vede distorsionat si imi spune ca rezolutia nativa e 1024 x 768.

 

http://i.imgur.com/gzhsFR4.png - nu pot sa va ofer mai multe detalii pentru ca si eu sunt confuz.

Link to comment
Share on other sites

"in poza ta nu vad rezolutia care ai ziso de 1440x900"

Pentru ca nu mai apare. Nu stiu cum am facut, dar am "fortat-o" din nvidia control panel, insa nu se vedea bine.

 

 

"umnla in setarile de la butoanele monitorului"

Am facut deja asta, nu ma lasa sa schimb rezolutia.

 

"pune o poza ceva, ca din " nu merge bine" nush cine se prinde carei baiu.."

Si eu sunt confuz, daca imi spui ce poze sa pun eu le postez.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa dezinstalezi si sa reinstalezi driverul placii video. Eventual, sa instalezi cea mai noua versiune, daca nu cumva pe aceea o aveai.

De asemenea, poti incerca o resetare a tuturor setarilor monitorului.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa dezinstalezi si sa reinstalezi driverul placii video. Eventual, sa instalezi cea mai noua versiune, daca nu cumva pe aceea o aveai.

De asemenea, poti incerca o resetare a tuturor setarilor monitorului.

Am resetat setarile monitorului si am reinstalat si driverul de la placa video. Rezolutia 1440 x 900 nu se mai vede ca inainte, dintr-o data.

Link to comment
Share on other sites

rezolutia nu se schimba din butoanele monitorului. Aia cu fortato nu prea inteleg..ce, ai apasat mai tare pe buton?

 

cum adica nu sti ce poza sa pui. cu monitoru, cum cu ce..sa vedem si noi buba.. color depth 32 biti, totu bine? 

intelege ca momentan tot ce ai zis e ca "nu e bine" fara sa stim prea multe detalii..ba zici ca nu gasesti rezolutia, ba zici ca o gasesti dar nu se vede bine... hotarestete

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

In in nvidia control panel am ales un costum resolution, asa am "fortat-o"

Iti rezumez pe scurt ca sa intelegi: Ieri mergea 1440 x 900 (rezolutia nativa maxima a monitorului) iar acum nu mai merge, mi se vad doua margini negre si se vede incetosat.

 

Monitor si placa video:

Monitor Acer x193w

Placa video Msi GeForce GT630 2048MB DDR3 PCI-E

Link to comment
Share on other sites

Nu ma ajuta prea mult ce spune, la sfarsit ii cere nv_disp.inf prin pm iar el ii multumeste, nu stiu cum i-a modificat fisierul. Pana sa ii ceara fisierul, am facut ce a scris el si aparent a modificat putin aspectul, dar nu multumitor; barile negre sunt mai mici si este mai putin distorsionat.

Link to comment
Share on other sites

Nu cumva ti s-a modificat aspect ratio-ul la monitor ? Ia butoneaza-l si vezi pe ce aspect e pus. Pare un 16:10 dupa poza pe care ai pus-o.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/16:10

 

Nu imi arata aspect ratio in meniul monitorului, si nici nu stiu unde pot sa-l gasesc. La teoria asta m-am gandit si eu, doar ca nu stiu unde trebuie sa merg pentru a schimba ratio-ul.

Apropo, am reinstalat si windows-ul si nimic schimbat.

Link to comment
Share on other sites

vista si win7 (chiar si win8) sunt destul de asemanatoare.. foarte multe drivere sunt compatibile intre ele. asa ca problema nu e ca e pt vista..

 

cauta pe google cum sa incarci in profil .icc (in engleza sar putea sa ai mai mult noroc). Daca nu te descurci, zi si cauta cineva de aici..

.icc e un fisier cu setari pt culorile monitorului..

 

Din cate am vazut sunt mai multe fisiere peacolo, nu doar acel .icc.

 

 

App cemi place de acer..linkul dat de gaby are un set de fisiere..eu tiam mai dat un link daca iti amintesti, cu acer.co.uk pentru acelasi produs..ce avea doar 2 fisiere inauntru :)) f tare..

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.