Jump to content

Problema Script Linux: 2 Argumente

marculescumihai

Recommended Posts

Problema suna in felul urmator. Am de creat un script(script1.sh) ce va primi 2 argumente .( de exemplu scriptul va fi rulat cu  : ./script1.sh "string" "/path/to/the/second/script2.sh")

Scriptul trebuie sa seteaze o variabila locala VAR01 ce va avea valoarea egala cu valoarea primului argument primit.( conform exemplului VAR01 va avea valoare "string").

Al doilea argument reprezinta calea catre un alt script care va trebui lansat, in executie din
interiorul scriptului creat. Acest al doilea script ( ca carei adresa o primeste primul ca argument) trebuie rulat din interiorul sciptului cu un anumit argument ("array").

Intrebarea mea : Cum apelez un script din interiorul altuia folosindu-ma de adresa primita ca argument de script1.sh si cum ii pot atibuii acestui al doilea script( script2.sh) un argument.Mentionez ca pot crea/modifica doar PRIMUL script( script1.sh)
  • Upvote 2
  • Downvote 1

• 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By hax.well
      Vand index-uri gaming.
      Aceste index-uri sunt facute de mine , nu sunt luate dupa net si modificate.
      Pretul unui index incepe de la 5e in sus !
      Se realizeaza si pe comanda dar acolo creste pretul.
      Daca doriti mai multe informatii intrati pe pagina de facebook unde aveti si niste poze si unde se realizeaza comenzile .

Pagina fb: http://facebook.com/GamingIndexRo
    • By BERM
      Salut băieţi !
      Vreau să trec la Linux si inainte sa fac o prostie vreau sa ma asigur ca sunt compatibile componentele pc-ului meu.
      Daca cineva care se pricepe vrea sa ma ajute cu nelamurirea asta il rog sa raspunda
      Componente:
      CPU - i3-3220
      GPU - Zotac GeForce GT 640 Synergy Edition
      RAM - HyperX Fury & Blu
      HDD - WDC WD10PURX-64E5EY0 (931 GB)
      MOTHERBOARD - Acer Veriton M4620G
      Daca mai vreti sa pun alta componenta va rog sa imi spuneti!!
      Multumesc anticipat! 
    • By +FML
      While Jono Bacon is no longer working for Canonical, he hasn't stopped thinking about Ubuntu or being involved with the community. Over the night he wrote a lengthy blog post with his idea for rebasing the Ubuntu Phone off Android.

While there appears to be no actual plans for doing so and right now isn't nothing more than a pipe-dream, Jono Bacon expressed his opinion of rebasing Ubuntu on Android in order to provide more apps to users -- the entire Android ecosystem.

With the theoretical change, the Ubuntu converged UI would be running atop Android to replace the normal Android UI/UX. Right now Ubuntu Phone does make use of the Android/CyanogenMod kernels for running on devices, but Jono's idea would be pulling in far emore of Android's stack -- sans the top UI layer -- in order to provide Ubuntu Phone with more apps.

Those looking for an interesting Sunday read can visit Jono's blog
      Main source:http://www.phoronix.com/.
    • By DanielNita
      Salut, acesta este un script php.
      La baza foloseste Google Maps la care am adaugat un calculator distanta per kilometru.
      Nu foloseste un back-end asa ca va trebui sa ii modifici setarile lei/km si timp din codul sursa.
      Scriptul l-am creat pentru o firma de taximetrie din bucuresti, aceasta este varianta bruta asa ca il poti folosi unde vrei fara probleme.
      Doar pe un alt forum l-am mai postat (forum statistici) dar am zis sa contribui si aici cu ceva.

Scriptul este comentat ca sa te ajute in setari. Un singur fisier cu extensie php

Descarca / link direct

Am inteles ca mai exista o varianta pe net de care nu am habar dar daca e sa dati de ea, mi-ar face placere sa fac o comparatie.
      Have fun & b creative
    • By iulianemb
      Buna seara! Sunt un proaspat ultilizator al Linux-ului, iar prima versiune pe care mi-a instalat-o cineva astazi a fost ZorinOS, care nu prea m-a impresionat. Tot ce vreau de la dumneavoastra, este sa-mi recomandati cateva distributii, avand in vedere cerintele de mai jos, dintre care eu sa aleg una:

1.Am un laptop nu prea grozav, pe care m-ai am instalat si XP-ul. 1.8 Ghz, 512 RAM, din care 32 MB ii folosesc la placa video. Nu joc jocuri. Ma intereseaza doar sa-mi mearga bine, avand in vedere ca-l utilizez doar pentru internet. Totusi, sa nu consume nici multe resurse.

2.Sunt un admirator al designului placut, iar din aceasta cauza am spus ca-l voi alege eu mai apoi, in functie de interfata.

Va multumesc de ajutor!
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.