Jump to content

Windows 10 Tp - Bsod Declansat Din Cauza Kernel 10.0?


FML

Recommended Posts

Tot vreau de ceva vreme sa ma dumiresc ... La ultimul build pe care l - am folosit de la Windows 10 [ Technical Preview - 9888] am primit BSOD cu Critical_Proccess_Died , dupa ce , recunosc , am folosit un program cu care ajustasem registrii .

Eu programul il folosisem de la Windows XP incoace [ actual OS - 8.1 ] - pe toate distributiile si efectiv nici pe build - urile anterioare versiunii de teste a Windows 10 [ 9841 , 9860 , 9879 ] nu patsiem asa ceva , nu se intamplase niciodata ... Fapt pentru care habar n - am ce sa inteleg din aceasta intamplare .

Stiu ca nu e chiar cea mai recenta '' poveste '' , ma hotarasem sa ma debarasez mai demult de Windows 10 , in favoarea unor versiuni finale [ RTM ] ale predecesoarelor ... Nu am reusit sa gasesc un raspuns pertinent de unul singur si sper sa ma convingeti voi .

Care a fost cauza erorii ?

Link to comment
Share on other sites

Orice problema trebuie investigata atunci cand apare. Acum e prea tarziu si nici nu ai un punct de plecare. Asta pare un topic din categoria: "Nu merge ! Ce sa-i fac ?!?". :)

In alta ordine de idei, fiind vorba de un technical preview, nici Microsoft nu garanteaza nimic.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ne - ar fi ajutat cu ceva daca scriam imediat dupa ce imi puneam noul Windows [ trebuia reinstalat ca nu mai misca deloc ] .

Am dat mult mai multe informatii decat la un topic d'ala tipic , inclusiv titlul care zic eu c - ar fi explicit .

Microsoft evita sa dea orice fel de raspuns , exceptand build - urile din ce in ce mai proaste [ precizez ca 9901 nu schimba nici eroarea '' Keyboard Lights Off '' nici alte BSOD - uri ciudate , fara vreo explicatie logica . ] iar ce urmeaza pe 21 ma ingrijoreaza ca utilizator de Windows - uri inca de la primele mele zile la 1 PC .

Dar ma gandeam sa - mi fi explcat ce are sa insemne domnul Kernel 10 pentru 1 gamer , alias '' troubleshooter '' ca mine .

Link to comment
Share on other sites

Sincer nush sati explic mai mult decat asa:

http://en.wikipedia.org/wiki/Kernel_(operating_system)

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Nucleu_(sistem_de_operare)

 

Cand e ales prost.. mere prost (daca mere) :))

 

Hai mersi !

Din cate cunosti , pana in momentul de fata , ce sanse ar fi fost ca el , prost mergand , sa si genereze prostii [ BSOD ] ?

Eu intuiesc o rata de 100% .

Link to comment
Share on other sites

Dar dc crezi ca el e de vina pentru ce sa intamplat?

Ai folosit un program care isi baga nasul pe unde nar trebui. (registrii).

Acuma programul ala poate stie ce face. Poate merge pe XP/Vista/7/8/8.1. Dar nu a fost inca facut sa mearga pe Windows 10 asta nou si frumos, care nici nu e gata :)) Deci e foarte probabil ca problema sa fie doar ca acel program a modificat ceva la registrii care nu trebuia modificat.. Astia de la Microsoft or fi bagat ceva nou pe acolo, care programul a considerat ca ar trebui sters (de exemplu). Multe programe executa cod usor diferit in functie de sistemul de operare pe care se afla (chiar daca tu nu vezi). 

 

Pe langa asta, Windows 10 e inca in dezvoltare. E normal sa fie buguri. Nu exista soft complex fara buguri, mai ales cand inca e in development :))

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Pai , tehnic vorbind , Kernelul pare singurul care difera la Windows 10 [ vs 8.1 ] .

Cateva update - uri la UI nu fac atatea nebunii .

Intelesesem ca ne indreptam cu pasi repezi spre un RC despre care ma vor intreba multi .

Si ce sa stiu sa le spun eu avand patania mea ?

Nu - mi place sa recomand aiureli , mai ales daca stiu ca - i plin de bube .

Softul ala teoretic ar merge pe orice OS , el aflandu - se in editia 2015 [ spusele producatorilor ] .

Va fi sau nu Windows 10 RC demn de o utilizare normala  ?

Link to comment
Share on other sites

De unde sti tu ca doar kernelu difera? Sunt atatea chestii marunte pe acolo, si nimeni nu zice daca o anumita componenta a suferit o modificare majora, niste bugfixing, sau nimic.

 

Softul ala merge pe orice OS? Sunt si alte sisteme de operare deci afirmatia asta superlativa pica :)) Dupaia, cand el a scris asta, inca nu aparuse windows10. (oficial inca nici nu a aparut). 

Ala care a facut optimizatorul tau de registrii, nu are de unde sa ghiceasca cum o sa mearga toate versiunile de Windows pana la sfarsitul lu nea Windows. Cum ziceam, daca in Windows10 or modificat ceva (si deobicei mai modifici cate ceva cand scoti un sistem de operare nou), optimizatorul tau nu avea de unde sa ghiceasca.

 

Cel mai probabil o sa fie la fel de bun/rau ca windows 8.1. Asteapta sa vezi produsul final, sa apara 'optimizatoare' facute pentru el, nu o versiune mai veche, si vezi atunci.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Discutii puerile despre nemurirea sufletului. Cam asta am citit. :)

 

XXI'st Century, wei , Welcome to 2015 .

Revenind la subiect , cu ce o sa difere , in mare , RC fata de TP / [ inafara de nume , desigur ] ?

In practica , la teorie putem sa presupunem 1001 de schimbari care ar avea sanse sa fie inexistente .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deci nici Wine - ul nu transforma Linux - ul in Win - like ... Bine de stiut ...

Multi il folosesc pentru a rula mai toate jocurile de merg pe - un Windows ...

Si poate nu functioneaza la toate ca mnah ...

Intreaba lumea de ce sarim pe Microsoft ... D'asta ...

 

Ce-aveti fratilor ? Wine este un layer de compatibilitate binara si atat, nu transforma nimic.

Link to comment
Share on other sites

Era suficient sa te uiti pe site-ul produsului sau pe Wikipedia:

 

Sursa WineHQ:

 

Wine is a compatibility layer capable of running Windows applications on several POSIX-compliant operating systems, such as Linux, Mac OSX, & BSD.

 

Sursa Wikipedia:

 

Wine is a free and open source compatibility layer software application that aims to allow applications designed for Microsoft Windows to run on Unix-like operating systems.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.