Jump to content

Se mai merită plăcile video cu 1GB memorie?


Artanis

Recommended Posts

Salutări! Am de gând să fac o investiție nu prea mare într-o placă video, maxim 500 RON. M-ar interesa să fie obligatoriu GDDR5, am găsit 2 pe care voi posta linkuri mai jos:

Gigabyte GeForce GT740 OC 1GB sau MSi GeForce GTX750Ti 2GB

Automat sunt înclinat să merg pe a doua, totuși e un GTX, de două ori mai bună decât GT740. Dar eu, unul, nu am nevoie de prea mult, așa că vă întreb pe voi: s-ar merita să achiziționez acel GT740? Mai sunt bune de ceva plăcile video cu 1GB memorie dedicată? De jucat, mă joc mai rar pe PC pentru că am două console (și da, pe ambele mă joc... :)) ). În mare, joc StarCraft II, Shadow of Mordor, Counter-Strike Source și cam atât.

Configurația mea:

  • procesor Intel Core2Quad Q8300
  • placa de bază MSi G41m-P26
  • RAM 6 GB DDR3 (8 în viitorul apropiat)
  • sursa RPC 500WTG (pocnitoare)
  • placa video actuală Gigabyte GeForce GT630 2GB

🎮      :filme:

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Eu unu as lua adoua pentru simplu fapt ca e mult mai puternica si o investitie mai buna pe termen lung. Poate momentan nu prea ai nevoie de puterea aia daca nu prea te joci pe PC sau chiar de acei 2 Gb de VRAM, dar peste 3-4 ani cand jocurile vor fi mai "demanding", incaz de esti inca cu aceasi placa video, o sa-ti vina bine puterea si aia 2Gb.

VRAM-ul la o grafica este folosita mai mult pentru texturi, rezolutia sau daca folosesti mai mult de 1 monitor, or something like that. Deci nu ar strica sa poti juca unele jocuri cu texturi mai bune.

Eu stiu ca ai specificat ca maxim 500 RON, dar daca ai mai putea scoate 35 Lei din buzunar ai lua ceva cu aproape 50% mai puternic fata de GTX 750Ti. Asta in cazu ca esti dispus sa dai 35 lei in plus de maximu acela si sa nu ai nimic in contra cu noua serie 400 de la AMD.

http://altex.ro/placa-video-xfx-amd-radeon-rx-460-2gb-gddr5-128bit-rx-460p2sfg5

O micuta comparatie:

http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-750-Ti-vs-AMD-RX-460/2187vs3641

  • Upvote 1

PHP Developer - Not available for freelancing right now

Daca ai de gand sa postezi la categoria IPB, nu uita sa citesti regulamentul: Link regulament

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.