Jump to content

Internetul functioneaza doar in Firefox sau jocuri!?


robotboy

Recommended Posts

Vineri dimineata internetul a fost cazut in locatia unde locuiesc. Un fir a fost rupt de vant. Pe la amiaza problema s-a rezolvat, teoretic. Practic, atunci cand deschid Microsoft Edge orice pagina as accesa se deschide foarte foarte greu (in jur de 2-3 minute). Daca dau ping www.google.ro in consola primesc request timed out si apoi rezultatul final este loss 100%. Totusi, daca deschid Mozilla Firefox, internetul functioneaza mult mai bine (paginile se incarca aproape instant). Daca intru intr-un joc ce necesita conexiune la internet, la fel, nu am probleme...

O fi de la Windows toata treaba asta? Ceea ce ma intriga este faptul ca daca dau ping, nu primesc niciun pachet inapoi (loss 100%), pe Edge Internetul nu poate fi folosit, dar pe Firefox sau jocuri merge mai mult decat decent...

Mentionez ca am cel mai mare pachet de la RCS&RDS, cel de 1000Mbps.

Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi? In ultima instanta ma apuc sa reinstalez Windows-ul...

Ultimul meu topic interesant: Ce este un laptop Nova?
Vizitez des sectiunea de Cerinte de Sistem.

Link to comment
Share on other sites

1. Incearca un "Clear Cache", sau sterge absolut toate datele salvate din browsere, apoi insearca din nou testul cu ping. Eventual, dupa un restart la PC.

2. Daca persista problema, reinstaleaza driverul de retea, dai restart la PC.

3. Abia aici ai putea sa reinstalezi Windowsul, in caz de nu s-a solutionat.

🎮      :filme:

Link to comment
Share on other sites

Am sters istoricul, fisierele temporare, cookies, tot, si din Microsoft Edge si din Firefox. Am reinstalat si driverul de retea, restarturi am dat o gramada. Se intampla la fel... Merge pe jumatate. Am sunat si la RDS si la ei au zis ca apare totul in regula. Probabil o sa reinstalez Windows-ul sa vad daca problema persista si dupa aceea...

Ultimul meu topic interesant: Ce este un laptop Nova?
Vizitez des sectiunea de Cerinte de Sistem.

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa reinstalezi Windows-ul incearca si un restart al router-ului din interfata de configurare respectiv o resetare a setarilor acestuia (nu inainte de a le nota).
Am intalnit cazuri in care treaba asta a facut minuni :P.

  • Thanks 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Mentionez ca resetasem si inainte router-ul, dar din butonul fizic. L-am scos si din priza, si l-am bagat inapoi dar problema nu s-a rezolvat.

Am accesat pagina de configurare (dupa ce m-am batut putin cu userul si parola)si am dat un reboot la router de acolo. Am asteptat ca routerul sa se reinitializeze, si apoi am incercat sa dau un ping din cmd. Surpriza. A functionat :O. Acum merge perfect. Multumesc!

Ultimul meu topic interesant: Ce este un laptop Nova?
Vizitez des sectiunea de Cerinte de Sistem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.