Jump to content

Probleme Cu Yahoo Messenger - Eroare Transmitere Fisiere


Biencutza25

Recommended Posts

Salut ! Va stresez iar cu o problema dar sunteti singurii care ma pot ajuta .

Problema mea este urmatoarea : cand incerc sa trimit un fisier cu ajutorul yahoo messenger nu pot deoarece imi da eroarea accea cu "a problem ocurred while transfering..." La inceput am crezut ca este de vina messenger-ul , l-am reinstalat dar tot nu am rezolvat . Mentionez ca am incercat cu yahoo messenger 10 , yahoo messenger 9 si yahoo messenger 8 pe mai multe tipuri de fisiere ( muzica , documente word ,etc )

Nici virusi nu am sa zici ca ar fi din vina lor .

Ma ajuta cineva va rog :( . Mersi din nou

Ca romanu' nu-i nici unu,unde-s multi, putea fi unul.

4397.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se intampla la fel uneori (in special in cazurile in care fisierul trimis depaseste 1 MB). Aceasta eroare se datoreaza faptului ca ori serverele Yahoo sunt prea incarcate (solicitate), ori internetul tau se misca greoi in acel moment, ori se mai poate datora faptului ca nu ai cu provider-ul de Internet al persoanei careia vrei sa-i trimiti fisierele, astfel transferul decurgandu-se la o viteza mica (in scadere), si determinand incetarea transferului (eroarea).

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se intampla la fel uneori (in special in cazurile in care fisierul trimis depaseste 1 MB). Aceasta eroare se datoreaza faptului ca ori serverele Yahoo sunt prea incarcate (solicitate), ori internetul tau se misca greoi in acel moment, ori se mai poate datora faptului ca nu ai cu provider-ul de Internet al persoanei careia vrei sa-i trimiti fisierele, astfel transferul decurgandu-se la o viteza mica (in scadere), si determinand incetarea transferului (eroarea).

Am citit treaba cu peering-ul. S-ar putea sa fie din cauza asta . Dar se poate rezolva cumva ???

Ca romanu' nu-i nici unu,unde-s multi, putea fi unul.

4397.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca problema este din cauza peering-ului, nu poti rezolva tu in vreun fel (decat poate depunand o reclamatie :D, sau schimband ISP-ul). Problema poate fi rezolvata doar daca ISP-ul tau (firma ce iti distribuie internetul), face peering cu mai multe firme de internet printre care si cea a persoanei careia vrei sa-i trimiti fisierele.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

:stars: pffff. Urat. Ideea e ca pana acum 2-3 saptamani nu avea nici o treaba . Si persoana poate sa imi trimita mie , numai eu ei nu . Daca firma de la care am eu internetul nu are peering cu firma de la care are ea internetul nu ar fi insemnat ca nici ea nu imi putea trimite mie diverse fisiere ?? sau poate am inteles eu gresit...nu stiu ce sa zic

Ca romanu' nu-i nici unu,unde-s multi, putea fi unul.

4397.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca firma de la care am eu internetul nu are peering cu firma de la care are ea internetul nu ar fi insemnat ca nici ea nu imi putea trimite mie diverse fisiere ??

Ba da. Nu este vorba ca nu ar fi putut sa-ti trimita fisiere, ci, descarcarea s-ar fi facut la o viteza destul de mica.

Poate problema este totusi de la tine.

P.S: In timp ce trimiti un fisier (poza, sau orice altceva), este bine ca tu sa nu o deschizi pana cand aceasta nu se trmite, altfel este posibil sa apara o eroare.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

...chestia cu peering-ul este foarte adevarata dar parerea mea este ca in cazul tau nu este aceasta cauza... intrebare: ce antivirus ai instalat tu pe comp si ce antivirus are persoana cu care vrei sa faci schimbul? sau mai bine zis cum ai ajuns la concluzia ca al tau calculici este "curat"? pentru ca in sens invers am patit eu ceva asemanator: eu kis nu mai stiu ce varianta, el avira la fel nu stiu ce varianta. rezultatul? el era "plin" de dracusori ce abia asteptau sa intre la mine dar transferul nu se executa decat pana foarte aproape de final cand aparea eroarea cu pricina... nu pot sa explic de ce nu era un mesaj din partea kis dar stiu sigur ca de el era pentru ca inevitabilul s-a produs (adica varianta trial a expirat) si imediat transferul a fost acceptat... de prisos sa va mai spun rezultatul... infectat pana in varful urechilor cu tot ce "adunase" gospodarul pe comp...

Link to comment
Share on other sites

intrebare: ce antivirus ai instalat tu pe comp si ce antivirus are persoana cu care vrei sa faci schimbul? sau mai bine zis cum ai ajuns la concluzia ca al tau calculici este "curat"? pentru ca in sens invers am patit eu ceva asemanator: eu kis nu mai stiu ce varianta, el avira la fel nu stiu ce varianta. rezultatul? el era "plin" de dracusori ce abia asteptau sa intre la mine dar transferul nu se executa decat pana foarte aproape de final cand aparea eroarea cu pricina... nu pot sa explic de ce nu era un mesaj din partea kis dar stiu sigur ca de el era pentru ca inevitabilul s-a produs (adica varianta trial a expirat) si imediat transferul a fost acceptat... de prisos sa va mai spun rezultatul... infectat pana in varful urechilor cu tot ce "adunase" gospodarul pe comp...

Nu stiam de aceasta cauza, foarte interesanta :-?

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Eu am instalat AVG 9.0 este cumparat cu licenta deci nu e trial sau altceva . Persoana cu care vreau sa fac schimbul are Kaspersky din cate stiu eu .... dar ideea e ca nu am problema asta doar cu o singura persoana.... asta se intampla de fiecare data cand vreau sa transfer un fisier . este posibil ca problema sa vina de la mine...acum sincer chiar nu mai stiu ce sa zic .

edit : Am observat ca problema asta nu o am doar in calculator la mine . Am incercat sa trimit de pe un alt calculator si este aceeasi problema . Este posibil sa fie id-ul meu de vina ?

Ca romanu' nu-i nici unu,unde-s multi, putea fi unul.

4397.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu am instalat AVG 9.0 este cumparat cu licenta deci nu e trial sau altceva . Persoana cu care vreau sa fac schimbul are Kaspersky din cate stiu eu .... dar ideea e ca nu am problema asta doar cu o singura persoana.... asta se intampla de fiecare data cand vreau sa transfer un fisier . este posibil ca problema sa vina de la mine...acum sincer chiar nu mai stiu ce sa zic .

edit : Am observat ca problema asta nu o am doar in calculator la mine . Am incercat sa trimit de pe un alt calculator si este aceeasi problema . Este posibil sa fie id-ul meu de vina ?

... pune avg-ul cumva pe pauza (dezactiveaza-l temporar) si fa un scan cu kaspersky sau cu mc-afee on-line si vezi ce spun astia doi... no ofense for anybody, dar sa dai bani pe avg este ca si cum i-ai baga de buna buna voie intr-un foc de tabara ce arde greu si are nevoie de ceva "boost"

... chestia cu proxy este foarte adevarata dar este putin probabil sa navighezi din ambele locatii prin acest gen de server-e... tine-ne la curent cu ce ai mai rezolvat

Link to comment
Share on other sites

da si eu am patit asta, si chiar sunt curioasa care e cauza, insa nu face la toti la fel, si daca reincercam, in cele din urma mergea. Pana rezolvi ca sa scutesti din nervi foloseste-te de site-uri de hosting gratuit si transfer de fisiere ca transfer.ro sau yousendit.com( are limita pana la 2 GB)Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salut ! Va stresez iar cu o problema dar sunteti singurii care ma pot ajuta .

Problema mea este urmatoarea : cand incerc sa trimit un fisier cu ajutorul yahoo messenger nu pot deoarece imi da eroarea accea cu "a problem ocurred while transfering..." La inceput am crezut ca este de vina messenger-ul , l-am reinstalat dar tot nu am rezolvat . Mentionez ca am incercat cu yahoo messenger 10 , yahoo messenger 9 si yahoo messenger 8 pe mai multe tipuri de fisiere ( muzica , documente word ,etc )

Nici virusi nu am sa zici ca ar fi din vina lor .

Ma ajuta cineva va rog :( . Mersi din nou

Aceiasi problema o am si eu... Si nu este nici de la net pentru ca am prieteni care au internet de la aceiasi retea si nu au nicio problema... daca trimit ceva pana la 100 kb merge... se trimite.. daca nu.. da eroare.. Merge sa primesc fara nicio problema asa ca nu pot sa imi dau seama care e problema. Ca si tine am incercat ba mess 10 , ba mess 9 si mi-am dat seama ca orice as face nu se rezolva. Singura varianta care mi-a mai ramas e sa ma gandesc ca poate are vreo legatura cu windows-ul

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se intampla la fel uneori (in special in cazurile in care fisierul trimis depaseste 1 MB). Aceasta eroare se datoreaza faptului ca ori serverele Yahoo sunt prea incarcate (solicitate), ori internetul tau se misca greoi in acel moment, ori se mai poate datora faptului ca nu ai cu provider-ul de Internet al persoanei careia vrei sa-i trimiti fisierele, astfel transferul decurgandu-se la o viteza mica (in scadere), si determinand incetarea transferului (eroarea).

Legat de internet. La mine internetul merge destul de rapid. Am un upload de vreo 1-3mb si un download de 6-11 mb (in urma unui test de viteza facut). Nu stiu daca poate fi vorba de peering pentru ca acest tip de erori dau si cu persoane din aceiasi retea, in schimb dupa torrente descarc si cu 11mb filme, jocuri si alte lucruri. Aceasta eroare da numai la yahoo de vreo 3 luni incoace. nu stiu daca serverele sunt prea incarcate, mai ales ca am incercat sa trimit fisiere in ultimul timp in diferite momente ale zilei, diferitor persoane.. cel mai probabil... e vreo defectiune la cei de la yahoo.. pentru ca am auzit frecvent diferiti prieteni ca au probleme cu fisierele pe care doresc sa le trimita

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu am Windows XP sp2. Acum la mine problema s-a rezolvat de la sine..dupa cateva luni in care m-a scos din minti a disparut ca prin magie :))

Aha. Ma gandeam ca poate sa fie o legatura intre windows - messenger .. sa nu fie ceva compatibil. Spun asta pentru ca eu mi-am instalat windows 7. Si vroiam sa vad daca are vreo legatura. E bine ca la tine s-a rezolvat... La mine si acum mai da eroare. Nu stiu ce sa fac... si ce sa mai incerc...

Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput daca aveti alt browser setat ca default schimbati-l cu IE, si incercati asa.

Daca tot nu merge lasati IE default si incercati sa actualizati Shockwaveplayer, java si flash(pentru ie) de recomandat ar fi sa actualizati si browserul daca aveti o versiune mai veche, insa nu instalati nimic inainte de a sterge toate versiunile anterioare ale softurilor.. la fel ca la drivere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.