Jump to content

Cum Arata Slotul Agp Si Pci-Express ?


gaby

Recommended Posts

Vizitand site-ul dc-shop.ro am dat peste o imagine care prezinta diferentele dintre slotul AGP si PCI-Express. Mai exact, in imagine puteti vedea cum arata slotul AGP cat si cel PCI-Express pe placa de baza, urmand ca mai jos sa observati cum trebuie sa arate placile video compatibile cu sloturile in cauza. M-am gandit ca imaginea este utila pentru incepatori, asa ca am decis sa o postez mai jos:

anHrPHP.png

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Pci-Express x16 1.0 este compatibil cu 2.0 si invers, diferenta fiind aceea ca PCI 2.0 dubleaza rata de transfer pe care oricum nu o simti.

Magistrala PCI Express defineste mai multe tipuri de sloturi, in functie de numarul de benzi, cum se poate vedea si in imaginea urmatoare (de remarcat faptul ca nu exista sloturi x32 si deci nici placi x32):

sloturipciexpress.png

Intr-un slot x16 poti pune orice placa care cere slot PCI-E dar intr-un slot x1 doar ce cere asta, pentru ca mai mare nu are loc pur si simplu.

Exista urmatoarele standarde:

PCI Express ver. 1.0

PCI Express ver. 2.0

PCI Express ver. 2.1

PCI Express ver. 3.0

Fiecare standard are viteze de la 1x la 16x (1x = 250 MB rata de transfer / 16x = 250 MB x 16 = 4000 MB). Sloturile pot fi mai scurte pentru PCI Express 1x, dar nu neaparat, este posibil ca un slot de 16x sa functioneze pe 4x din fabrica si te poti pacali cand cumepri o placa de baza crezand ca are 16x pentru ca e mare dar defapt este de 4x.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu prea ai postat unde trebuia.

Seriile nVidia GeForce 7300 pot avea memorii fie DDR2 fie GDDR3:

gf7300.png

Daca ai da mai multe detalii despre numele producatorului placii de baza, ti-as putea spune.

Daca vrei sa afli singurel, descarca programelul GPU-Z :link: care iti va spune toate detaliile de care ai nevoie despre placa video:

gpuzk.png

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

O întrebare.. în CPU-ID îmi arată la placa video version PCI-Express, Link-Width: x16.

Să înțeleg că e PCI-Express x16.

Acum, pe net găsesc doar PCI-Express 2.0 x16.. sunt compatibile ? sau aceleași ? că nu prea înțeleg.

Din câte am citit mai sus, așa ar fi..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.