Jump to content

Antrenamente Fitness/culturism


EpureIonut

Recommended Posts

Lus - am participat doar la cateva concursuri. Din pacate acest sport nu este la fel de apreciat ca altele. Deci fac doar pentru mine, dar la fel de intens ca si cum m-as prregati pentru un concurs.

Si da, odata ce intra in sange acest lucru cu greu te mai lasi de el, este ca un drog :)

Suplimente nutritive folosesc, fara ele nu as fi reusit.

La 14 cand m-am apucat de acest sport aveam 52 kg la 176 cm

Acum 94 kg si 181 cm

Cred ca ar trebui sa incerci. Astfel capeti si forta, rezistenta si masa musculara.

Ai mai mult de 70 kg?

Dar haide sa nu ne abatem prea mult de la acest topic si creez unul imediat Culturism-Fitness, sau poate ne ajuta gaby cu o categorie in acest sens. Si discutam acolo fara probleme.

Dupa cum ziceam, in principal am mers sa prind ceva forta/forma. Totusi, nu as vrea nici sa fiu un munte, daca ma intelegi:D. Merg cu un prieten, care practica de 1an; sala CFR-Iasi, director Petru Ciorba.

Sincer nu stiu, ultima data cand m-am cantarit a fost undeva pe la 13ani :D. Dar asa, aproximativ, 55-65/18 ani.

Despre proteine: ca sa fiu direct si sa trec la intrebarea principala, afecteaza potenta, dupa cum se zice?

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Pot sa te asigur ca o sa fie mult mai bine decat inainte.

Din punctul asta de vedere poti sta linistit.

Unii care nu vor sa spuna mai mul despre ceea ce baga in ei, zic ca iau suplimente. Acele suplimente sunt defapt steroizi. Aia te fac cat muntele intr-un timp scurt, dar nu se merita. Ei bine si tot acele "suplimente" duc printre multe altele la scaderea potentei, disfunctii ale rinichilor si multe altele.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca vin eu cu o intrebare pt domnu' sport (ionut).

Am 17 ani si jumate cam 1.75 inaltime, dar, si aici vine partea care ma face un magnet care respinge fetele, 90+ kg. Cum scap de ele? Nu sunt nici pe departe un mare fan al sportului deoarece obosesc foarte repede. So mestere cum fac sa scad?

Link to comment
Share on other sites

Dieta ? :-s

In primul rand multi inainte.

Dieta ar fi o idee principala.

As avea nevoie din partea ta sa stiu urmatoarele lucruri:

mananci paine multa la masa, paste fainoase, lapte, mazare, fasole, cartofi prajiti, ceva de pe la fast-food?

Asta ca o prima idee.

Dupa vine antrenamentul care trebuie adaptat in functie de necesitatea ta, adica sa slabesti. Aici o sa te rog sa imi spui cum te antrenezi acum, si de cate ori pe saptamana

Mama ce de date :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand multi inainte.
Kilograme? Mai bine nu =)) (Gluma)

(Merci si tie la fel)

As avea nevoie din partea sa stiu urmatoarele lucruri:

mananc paine multa la masa, cartofi prajiti, si nuceva de pe la fast-food?

Aici o sa te rog sa imi spui cum te antrenezi acum, si de cate ori pe saptamana

Mnuu!!! Stau in casa in fata monitorului, cand si cand cu mana pe chitara, sperand ca vor cadea fetele din cer si eu o sa am un corp ceva mai in forma... fara nici un efort.

Mama ce de date :)

Hai ca a fost simplu :)) Am dat copy/paste =))

Link to comment
Share on other sites

Pot sa te asigur ca o sa fie mult mai bine decat inainte.

Din punctul asta de vedere poti sta linistit.

Unii care nu vor sa spuna mai mul despre ceea ce baga in ei, zic ca iau suplimente. Acele suplimente sunt defapt steroizi. Aia te fac cat muntele intr-un timp scurt, dar nu se merita. Ei bine si tot acele "suplimente" duc printre multe altele la scaderea potentei, disfunctii ale rinichilor si multe altele.

Inteleg.

Pai, prietenul meu lua un fel de "suplimente"; din cate am inteles eu de pe prospect, continea in mare parte cam ce contin fructele.

Presupun ca sunt diferite tipuri, cu diferite roluri.

@Alex: Pai si tu cum vrei sa slabesti daca nu vrei sa depui ceva efort fizic? Nu prea merge asa :P.

Ca idee si exemplu, am un coleg care tot asa, se plangea. In vacanta de vara, 3luni la sala, si acum toate tricourile ii sunt largi :P.

Dar depinde si de metabolism; poti sa slabesti si sa te mentii printr-un minim de efort, sau poti sa prinzi greutate in urmatoarea saptamana.(gen prietenul meu)

Eu mananc foarte mult, insa nu ma ingras. :(

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

la scoala, stres... dute-vino de la scoala si dute-vino de la frigider

Eh, asta tine si de mentalitate/vointa.

Lus - sunt o groaza de suplimente, pentru tot felul de nevoi :)

mai putin pt sex, nu gasesti ceva care sa mananci sau sa bei si sa te satisfaca sexual :))

:))

Da, ideea era daca schimba ceva in sensul rau al cuvantului :D.

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

la scoala, stres... dute-vino de la scoala si dute-vino de la frigider

E si asta o treaba totusi.

Incearca sa reduci treptat din paine si alte alimente gen (fasole, orez, cartofi, mazare)

Cand simti nevoia de a manca ceva, sau ceva dulce, incearca un mar si dupa putina apa.

Ceaiul verde este deasemenea foarte bun

Totul depinde de tine ce vrei

Link to comment
Share on other sites

Oh, aproape ca uitasem.

Conteaza sa te tii de un program anume? Adica, spre exemplu, eu lucrez dupa cum ma simt in ziua respectiva. Daca simt ca nu pot sa lucrez spatele, (desi asta urmeaza in programul facut de mine) nu o fac, are vreo importanta?

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

semintele de dovleac nu ingrasa? eu stiam ca ingrasa ca au ulei

Ulei vegetal, ce contine acizi grasi esentiali, astia nu ingrasa

Lus - este important sa urmezi un program pentru antrenament.

Astfel nu supraantrenezi alte grupe, si ai parte de rezultate.

Spre ex daca ecum esti la inceput mergi 3 zile pe saptamana la sala. Lasa corpul sa se odihneasca. Urmeaza un antrenament strict, cu repetari, serii, pe grupe musculare si astfel ai sa obtii rezultatele pe care ti le doresti

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

ganterele nu cred cas cele mai recomandate sau? Oricum nu strica. Incearca sa fugi, e cel mai bun.

Nu mai manca atata mancare grasa(adio friptura),atata zahar(adio dulciuri, sucuri), fara chipsuri, redu painea pe cat posibil, si nu manca cu 3 ore inainte sa te culci (poti chiar si 4..eventual un mar ceva).

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Pai, exercitii fizice, jogging (ia-o usor la inceput), aerobic. Regleaza-ti mesele, mananca des si putin.

Ca o paranteza, am avut o infectie in gat si nu am putut manca timp de 5 zile (decat banane si lapte batut, si nu am murit), plus workoutul meu pentru abdomen care-l fac zilnic, am dat jos cam toata burta (mananc mult fastfood :)) ).

Uite, eu am combinate exercitii din aceste doua videouri:

Fa-ti un workout, tine-te de el si vei vedea rezultate... . Dar din nou, ia-o usor... in timp evoluezi. (fac 1000 abdomene fara probleme acum, inainte abea duceam 200).

Usor nu se prea poate, trebuie sa depui si un pic de efort.

  • Upvote 1

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.