Jump to content

Tutorial Instalare Mac Os X Pe Pc


gaby

Recommended Posts

Avand in vedere ca exista foarte multe intrebari de genul: , un asemenea tutorial este binevenit. Asadar, raspunsul este da, se poate, iar pasii pe care trebui sa-i urmati se afla mai jos:

1. Descarcati aceasta arhiva: :link:

2. Scrieti OSX.dmg pe un DVD-DL 8GB la viteza minima cu un utilitar gen Ultraiso.

3. Scrieti iboot.iso pe un CD/DVD la viteza minima.

4. Puneti disk-ul cu iboot in unitatea optica dupa care restartati PC-ul

5. Intrati in BIOS, setati modul ACHI iar primul device de boot trebuie sa fie unitatea optica. Salvati setarile dupa care, restart.

6. Bootati cu iboot, schimbati disk-ul, puneti dvd-ul cu MAC OS X, asteptati 10 secunde, dupa care apasati F5.

7. Selectati MAC OS X Install DVD, apoi apasati Enter.

8. Deschideti Disk utility, formatati MAC OS Journaled partitia/HDD-ul pe care doriti sa instalati OSX, si numiti-o "leopard".

9. Selectati partitia creata, apoi apasati Install.

10. Fumati o tigara, bucurati-va de o bere, uitati-va la un film, etc...

11. Dupa ce s-a terminat procesul de instalare, restartati PC-ul si puneti disk-ul cu iboot in unitatea optica.

12. Bootati in iboot, selectati partitia " leopard " si apasati enter.

13. Setati username, pasword, blabla…

14. Deschideti multibeast, dupa care rulati MACOSXUpdCombo 10.6.8.dmg

15. Dupa install-ul update-ului, o sa aveti optiunea de a restarta PC ul. NU RESTARTATI!

16. Descarcati DSDT pentru placa de baza de aici: http://www.tonymacx86.com/dsdt.php

17. Revenim la multibeast. Pentru inceput, bifati doar User DSDT Install si instalati. Dupa install, restartati PC-ul. De aceasta data, ar trebui sa puteti boota fara ajutorul disk-ului iboot.

18. Daca totul este in regula, sistemul o sa booteze fara probleme. In cazul in care nu reusiti sa bootati normal, folositi "-x" cu iboot.

Tutorial video:

!!! Utilizatorii ce doresc sa intaleze OSX pe un laptop, sau pe un pc cu o configuratie mai veche, pot incerca prima data cu versiunea din 10.5.6 din arhiva. Aceasta a mers de fiecare data, in cazul meu. Dupa ce reusiti sa o instalati, faceti update mai departe, la 10.6.8, dupa care la Lion.

Tutorialul a fost scris initial de kpy_here, pe lab501.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Revin cu o problemă.

Bag un DVD cu iDeneb în PC, bootez de pe el şi îmi apare imaginea aceea cu mărul care se încarcă la nesfârşit. Dau în BIOS ceva cu ACHI (sau ceva de genul), dau să booteze de pe iDeneb, şi îmi apare pe mijloc: "You need to restart your computer ..." , în mai multe limbi.

Ce trebuie să fac? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Internet Connection*: Cable or DSL --> Cable or DSL

Operating System: Mac OS X 10.6 or better --> Mac OS X 10.6 or better

Computer Processor: 1.5 GHz Intel based Mac --> 2 GHz Intel Core 2 Duo or above

Computer Memory: 512 MB or more --> 3 GB or more

Screen Resolution: 1024x768 pixels --> 1024x768 pixels or higher

Graphics Card**: ATI Radeon 9200 and above ATI: 4850, 4870

OR NVIDIA GeForce 2, GeForce 4 OR NVIDIA: 9800

Daca nu intelegi din cum am scris eu uite aici sursa --> http://secondlife.com/support/system-requirements/

              

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

NU recomand. Mac OS a fost realizat pentru sistemele Apple. Pus pe ceva strain, lucreaza la fel de prost ca Windowsul. Iar daca esti un gamer inrait, o sa renunti la el a doua zi.

Nu chiar.

Cunosc o persoană care a instalat Mac os X pe un HP Pavilion DV6000 "tunat" (răcire modificată, astfle încât să nu aibe probleme cu dezlipirea chipsetului + multe alte chestii). A văzut că merge bine şi de atunci nu s-a mai dezlipit de el.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Eu personal am folosit distributia lu Niresh : http://hackintosh.zone/

Are si ceva utilitar peacolo ca sa faci un USB bootabil, ca sa nu trebuiasca sa faci rost de dvd-dl. 

 

Nu am reusit sa il fac sa mearga 100% pe nici un sistem, dar din cauza componentelor mele care nu erau compatibile.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

  • gaby unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.