Jump to content

Avatarele .gif Ingreuneaza Incarcarea Unui Site ?


Dan O.

Recommended Posts

  • Moderators

N-ati inteles nimic din ce-am vrut sa spun. Postezi un avatar din asta in fiecare topic, si la "greutate" este la fel ca si cum ai avea un youtube clip in fiecare post. Nu are treaba cu performantele pc-ului meu, ci ingreuneaza forumul, forumul devine tot mai mare, pentru ca trebuie sa incarce in topic fiecare animatie inainte sa ruleze normal.

Cum ar fi sa ne punem fiecare din noi un video embed la signature ? (e un exemplu, nu-l luati ca atare...mfg..)

Link to comment
Share on other sites

Si tu, Dan, trebuie sa intelegi ca ai o problema software, calculatorul tau e depasit sau inca navighezi pe dial-up. Imaginile postate de baietii astia NU se randeaza in timp real pe calculatoarele noastre.

Unora, inclusiv subsemnatului, le merg paginile cu poze la fel de bine ca alea cu text.

Nu compara un gif animat cu clipurile YouTube ca aia e alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg la ce te referi cu totalul, Dan.

Serverul serveste browserului tau numai pagina careia ii face request, nu site-ul intreg, nu toata baza de date cu poze de pe HDD.

Timpul de raspuns intre request si afisarea rezultatului pe ecran este influentat de calculatorul tau, calitatea si viteza conexiunii tale la internet respectiv la serverul care gazduieste acest site si de server in sine. Bineinteles ca este foarte important ca pozele sa nu fie hostate pe vreun server de la Polu' Nord, ca asa toata Romania - si nu numai - ar avea latente mari. :))

La mine cel putin, se incarca la fel de repede ambele tipuri de pagini (text si grafic) cam la orice ora din zi sau noapte.

@God: asta cu urmaritu' bitilor in total pe forum n-am inteles-o.

Link to comment
Share on other sites

Ahm.. cand postezi.. sti ca poti atasa un ducument, document care se va urca pe hostul forumului, fara sa folosesti alt site..

Si fiecare utilizator poate sa faca chestia asta, insa in limita a 500k.

De exeplu, eu aici urc o poza de 450 de kilo. Totu bine si frumos, dar imi mai raman 50k doar.. So, data viitoare voi fi nevoit sa folosesc un host extern..

dai la Use Full editor (putin mai jos) si uitate la "Attachments". eu credeam ca despre ala vorbeste dan, de zicea ca are un impact mare asupra forumului..

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Depinde de firma de hosting, dar asa cum s-a mai spus si de conexiunea la internet de care dispui. Degeaba ai cel mai rapid hosting daca conexiunea ta la internet descarca cu 1 KB/s.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Sunt de acord, dar daca pe pagini nu ai imagini de dimensiuni mari, sau gif-uri grele, atunci se incarca mai repede, oricare ar fi rapiditatea hosting-ului.

Si exista inca persoane care ruleaza pe pentium 4. De ce sa ingreunezi forumul ca sa le mearga bine doar celor cu high-end? Discriminare!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Deviezi de la subiect, nu ti se pare ?

Teoria off topic? :)))

Citat din Dan O.: O Doamne, parca vorbesc cu o statuie foarte foarte reala. Nu e vorba de mine, am si un pentium 4 dar nu il mai folosesc Iar iphone-ul e de firma, nu am dat bani pe el (asta daca te refereai la mine).

Păi, dacă ai pentium 4 şi conecsiune slabă, înseamnă că mai toate site-urile s-ar încărca greu.

Link to comment
Share on other sites

noi despre ce vorbim? Parca plecaseram de la ideea ca multe animatii fac forumul sa se miste greu el insusi, indiferent daca compu/netu tau ar suporta. nu?

Nu are treaba cu performantele pc-ului meu, ci ingreuneaza forumul, forumul devine tot mai mare, pentru ca trebuie sa incarce in topic fiecare animatie inainte sa ruleze normal.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.