Jump to content

Recomandare Alegere Memorii Ram


Recommended Posts

Salut, vreau sa imi cumpar niste memorii ram. Vreau sa va intreb, e mai ok sa iau o singura placuta de 4GB sau 2 de 2GB care sa ruleze dual channel?

De asemenea, ce parere aveti despre aceasta: http://www.azerty.ro/memorii/memorie-geil-ddr3-4096mb-1333mhz-cl9-dragon-ram . Multumesc si la multi ani!

Google_Chrome_user_bar_by_Block_Boy_911.png16735.png

2hyi33c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este sa iti iei 2 module pentru "dual channel", daca placa de baza suporta asa ceva.

Ma gandeam la astea:

http://www.azerty.ro/memorii/memorie-corsair-ddr3-4096mb-2-x-2048-1600mhz-cl9

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei dual channel, trebuie sa fie de aceeazi frecventa si caracteristici.

Of, tu ala care iti pastrezi opiniile cretine, luate de la altii.

 

Daca se strica una trebe sa le duci pe amandoua. Mai bine iei 2 bucati ... se strica una, ramai cu cealalta ...

 

Bullshit.

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Du-te la PCgarage si spune-le asa: "In opinia mea discretionara, consider ca sunteti cretini si ca nu exista memorii dual channel"  ;)

 

Si: decat sa iei un chit cu 2 x memorii ram, mai bine iei 2 x chit cu o memorie ram.

 

Cum spuneam, vorbesti din experienta altora... Si nu, nu exista memorie dual channel. Dual channel kit e alta poveste, e ca si cum ai cumpara 2 placute separate, una anul asta si una anul viitor, dar identice din toate punctele de vedere. Practic, iti ofera o oarecare siguranta ca pot functiona in dual channel fara probleme.

 

Te-am contrazis pentru ca ai spus ca daca se strica una, se strica si cealalta, which is not true. Eu folosesc kit dual channel, sau marog, foloseam, si am inlocuit o placuta de doua ori, cealalta nu am avut treaba cu ea ever.

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Look, eu nu ma mai bag wink.png Ramai la ideile tale fixe, ca din alea nimeni nu te mai scoate.

 

1. Ai zis clar sus: "Nu exista memorii dual channel". Din ce vorbim noi aici, KIT memorie ram sau memorie RAM (simplu) e fix acelasi pix. Yea yea, vorbesc din experienta altora de pe multe forumuri de specialitate IT (softiedia, lab501, mygarage, etc) de unde am invatat tot ce stiu eu din domeniul hardware. Tu te-ai instalat aici si din ce ti-o ramas in minte aici, cu aia ai ramas :) nu e de mirare ca nu accepti sa te contrazica nimeni.

 

2. Nu am zis ca daca se strica una se strica si cealalta. La memoriile dual channel (adica alea 2 primesti 2 in acelasi plastic), daca se strica una trebuie sa le duci pe amandoua la garantie si, ca sa umbli pe PC, trebuie sa cauti memorie RAM de la altii. Daca insa, cumperi 2 cutiute de plastic, fiecare avand cate un modul de memorie RAM inauntru, se strica una, o pui frumos in pachetel si o duci; si ramai cu cealalta care functioneaza (slabe sanse sa se strice amandoua fix in acelasi moment ... poate doar daca ai o sursa anapoda fara protectii si care duce cu ea in cimitir orice componenta isi doreste, cea mai sensibila fiind HDD-ul)

Link to comment
Share on other sites

Look, eu nu ma mai bag wink.png Ramai la ideile tale fixe, ca din alea nimeni nu te mai scoate.

 

1. Ai zis clar sus: "Nu exista memorii dual channel". Din ce vorbim noi aici, KIT memorie ram sau memorie RAM (simplu) e fix acelasi pix. Yea yea, vorbesc din experienta altora de pe multe forumuri de specialitate IT (softiedia, lab501, mygarage, etc) de unde am invatat tot ce stiu eu din domeniul hardware. Tu te-ai instalat aici si din ce ti-o ramas in minte aici, cu aia ai ramas :) nu e de mirare ca nu accepti sa te contrazica nimeni.

 

2. Nu am zis ca daca se strica una se strica si cealalta. La memoriile dual channel (adica alea 2 primesti 2 in acelasi plastic), daca se strica una trebuie sa le duci pe amandoua la garantie si, ca sa umbli pe PC, trebuie sa cauti memorie RAM de la altii. Daca insa, cumperi 2 cutiute de plastic, fiecare avand cate un modul de memorie RAM inauntru, se strica una, o pui frumos in pachetel si o duci; si ramai cu cealalta care functioneaza (slabe sanse sa se strice amandoua fix in acelasi moment ... poate doar daca ai o sursa anapoda fara protectii si care duce cu ea in cimitir orice componenta isi doreste, cea mai sensibila fiind HDD-ul)

 

Pe bune, vorbesti despre conceptiile mele ca fiind fixe? Nu stiu care din noi e ala cu idei fixe, ala care nu-i place sa fie contrazis si o tine pe-alui mereu. Mereu am acceptat parerea altuia, asa ca nu mai manca rahat si aduti aminte de ce nu te place lumea. Putin imi pasa ce-ai invatat si de unde, cand ai sa treci prin ele atunci mai vorbim.

 

Nu ai spus nimic de garantie, ai spus ca se duc amandoua. Chestia cu garantia e adevarat, daca te exprimai clar nu ajungeam aici. 

Si totusi, inca cred ca e mai bine sa mergi pe 2x decat pe una. Cum ai spus si tu, se strica una ramai cu cealalta.

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci intelege ca e numit kit dual channel/memorie dual channel/modul dual channel or whatever pentru incompetenti, ca sa faca impresie, sa stie idiotul ce sa-si ia daca vrea dual channel. Ca mergi sa cumperi kit dual channel, ca mergi sa cumperi o placuta de la emag si una de la PCgarage care au aceleasi caracteristici, producator and whatnot, identice pana in panzele albe, e exact acelasi lucru, n-are nimic in plus.

 

 

EX: Am o placa de baza ce nu suporta memorii in dual channel, dar eu imi cumpar un kit dual channel 2x 2GB ca sunt mai ieftine si am auzit ca-s mai bune. Vor functiona perfect, insa nu voi beneficia de dual channel.

  • Upvote 1

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Aham, si ca sa nu deschid alt topic si sa stiu pe viitor.

Are vreo importanta daca, sa zicem, am o placuta Kingston si imi cumpar una Corsair. Prima e de 1600mhz si cea Corsair de 1333mhz. Vor putea rula?

 

De preferabil ar fi sa iti cumperi memorii de la acelas producator. Adica , poti sa-ti cumperi de la ce producator vrei, dar sa folosesti , de la acelas producator.

Cat despre difererenta de frecventa, nu-ti fa griji, vor merge ambele, dar ala mai puternic,  va functiona la frecventa mai mica.  Daca suporta placa de baza.

 

Cat despre single channel sau dual channel: Exista, exista si quad channel. Problema e ca, daca s-a stricat una, nu o poti inlocui, pentru ca trebuie sa fie compatibila cu cealalta memorie. De-asta , daca se strica una, le-ai cam pierdut pe-amandoua. Cred, totusi, ca daca se strica una, vei putea sa folosesti cea ramasa...cred.. nu sunt 100% sigur.

Da, dual channel e mai puternic, va merge mai repede (dar, va trebui sa folosesti programe/soft-uri/jocuri care sunt dependente si sensibile la memoriile ram, ca sa observi diferenta de viteza).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.