Jump to content

Recomandari Utilizare Baterie Pe Laptop


robotboy

Recommended Posts

Mi-am adus aminte de o serie de intrebari ce mi-au fost adresate recent o ruda: cum e mai bine sa utilizez bateria pe un laptop?

Cand il tin in priza, sa scot bateria?

Cand bateria e incarcata, scot laptop-ul din priza obligatoriu, sau il pot tine in prinza chiar daca bateria este incarcata?

 

Imi puteti da cateva recomandari pe care sa i le pot transmite?

Multumnesc!

Ultimul meu topic interesant: Ce este un laptop Nova?
Vizitez des sectiunea de Cerinte de Sistem.

Link to comment
Share on other sites

Vezi sfaturile de aici:

 

De asemenea, as adauga ca daca te joci, ar fi bine sa ai laptop-ul in priza. Daca este pe baterie puterea/luminozitatea lui se reduce automat pentru o autonomie mai mare a bateriei.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Ca idee orice baterie indiferent de producator are un anumit numar de cicluri de incarcare descarcare inainte sa se duca. Si ca exemplu ii dau pe cei de la Apple care si mentioneaza acest lucru in specificatiile produselor.

Se poate folosi laptop-ul fara baterie (cu recomandarea sa faci save-uri dese...pentru a nu pierde date in cazul unei caderi de curent...pentru ca nu mai ai ce sa tina laptop-ul deschis), dar laptop-urile de prin 2007, daca nu chiar mai devreme au pe placa de baza un circuit care decupleaza bateria atunci cand ajunge la 100%, si asta te ajuta sa stai cu bateria in laptop, fara sa mai treaca curentul prin ea, ca sa se consume repede.

 

Daca doresti ca bateria sa tina mai mult, recomand in primul rand un laptop din gama business (indiferent de producator, gama business are tendinta sa fie mai sus calitativ la materialele folosite - si bateria are tendinta din ce am observat sa tina mai mult). Iti mai recomand sa eviti ciclurile scurte de incarcare, de genul - baterie la 30% o pui la incarcat pana la 60%, si dupa pleci cu laptop-ul...mai folosesti pe baterie mai pui la incarcat, etc.

 

Stima!

Link to comment
Share on other sites

Cateva sfaturi privind bateria Keeping Your Laptop Plugged in All the Time Will Kill Its Battery Faster http://www.wired.com/gadgetlab/2013/09/laptop-battery/

Laptop-ul trebuie deconectat inainte sa ajunga la 100 %. O baterie incarcata complet va avea intre 300-500 cicluri de incarcare/descarcare, o baterie incarcata la 70% va avea intre 1200 - 2000. 

Link to comment
Share on other sites

300/500 de cicluri? cifra asta chiar pare scoasa de undeva..

 

eu am unu de 2 ani, si nu am tinut cont de astea.. incarcat la 100%, cand aveam chef in priza, cand nu fara.. si bateria tine cu 11% mai putin. (HWMonitor iti zice niste chestii interesante despre baterie).

 

Utilizarea fiind in medie..~2 cicluri de incarcare/descarcare pe saptamana.

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

 

Laptop-ul trebuie deconectat inainte sa ajunga la 100 %.

 

Serios ? Atunci de ce n-au facut procentajul de incarcare de la 0 la 99% ? Pana la urma sunt doar cifre..

 

Ca nu faci ciclul complet pana la 100% e una.. si sa zici ca nu trebuie niciodata sa faci pana la 100% e altceva. E recomandat ca o data pe luna sa faci un ciclu complet de reincarcare. Adica sa duci bateria pana la sub 20%, apoi sa o incarci complet pana  la 100%. Cand ajunge la 100% nu face imediat "overcharge" asa ca daca  mai stai 1 ora pe incarcator si baterie nu o sa moara nimeni.

 

Nu e recomandat sa stai cu incarcatorul conectat (cand a ajuns la100%) mai mult de 3-4 ore pentru ca daca o sa se ia curentul, sunt sanse mari sa-ti faca un scurt si sa se duca bateria. Sau alte componente..

 

 

Daca ar fi sa o luam dupa ciclurile de incarca , sa zicem 500, un ciclu complet de reincarcare este cum am zis mai sus, daca conectezi laptop-ul la curent cand bateria e sub 15-20%, daca incarci cand bateria e la 45% , si scoti inainte de 100% , deja nu se mai calculeaza un ciclu de incarcare. Si, de dragul discutiei, sa zicem ca e fals ce am zis aici cu ciclurile de incarcare, daca nu scot niciodata incarcatorul, asta inseamna ca bateriei nu i-am facut nici un ciclu de reincarcare ? si ca mai pot inca 500 ? si ca bateria mea e in stare perfecta ?

Link to comment
Share on other sites

conteaza asa de mult ? adica la bateriile noi, timpul si temperatura au devenit factori mult mai importanti decat erau pe vremuri. 

O baterie doar stand isi va pierde cu timpul din putere.. mai ales daca sta la cald. 

 

app conteaza foarte mult si producator. Am o cunostinta care are 2 laptopuri (4 persoane in familie..si copii si parintii folosesc laptopul) si au cam aceasi vechime, si cam acelasi grad de utilizare, temperaturi asemanatoare, etc. Doar ca un laptop nu mai tine deloc bateria, iar la celalat tine spre 2 ore. 

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Articolul Wired citeaza din http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

Most Li-ions are charged to 4.20V/cell and every reduction of 0.10V/cell is said to double cycle life.  For example, a lithium-ion cell charged to 4.20V/cell typically delivers 300–500 cycles. If charged to only 4.10V/cell, the life can be prolonged to 600–1,000 cycles; 4.00V/cell should deliver 1,200–2,000 and 3.90V/cell 2,400–4,000 cycles.

Alte explicatii si recomandari de la Apple http://www.apple.com/batteries/

Most lithium-ion polymer batteries use a fast charge to charge your device to 80% battery capacity, then switch to trickle charging. That’s about two hours of charge time to power an iPod to 80% capacity, then another two hours to fully charge it, if you are not using the iPod while charging.

si pentru laptopuri http://www.apple.com/batteries/notebooks.html

Apple does not recommend leaving your portable plugged in all the time. An ideal use would be a commuter who uses her notebook on the train, then plugs it in at the office to charge. This keeps the battery juices flowing. If on the other hand, you use a desktop computer at work, and save a notebook for infrequent travel, Apple recommends charging and discharging its battery at least once per month

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.