Jump to content

Ce Sa Aleg: Home Network Sau Public Network?


robotboy

Recommended Posts

Salutari, recent mi-am schimbat provider-ul de Internet cu cei de la RDS, avand pachetul de 1000 Mbps. Conexiunea este realizata prin fibra optica la router iar din router am un cablu pana la desktop, restul conexiunilor realizandu-se wireless. Inainte sa imi schimb ISP-ul, reteaua era setata pe Public Network (in Control Panel - Network and Internet - Network and sharing center - active networks), acum, dupa schimbarea firului de retea cu cel care vine din router am observat ca reteaua este setata pe Home Network. Am citit descrierile de la fiecare insa nu sunt foarte, foarte lamurit. In afara de posibilitatea de sharing intre calculatoarele din retea mai exista un alt avantaj al folosirii Home Network? Exista diferente de performanta? De exemplu pe Public Network sa obtin o viteza mai mare la Internet sau invers?

 

7WzZN0B.png

Ultimul meu topic interesant: Ce este un laptop Nova?
Vizitez des sectiunea de Cerinte de Sistem.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nicio diferenta de performanta (viteza mai mare daca alegi una sau alta). Daca nu ai nevoie de "network discovery" si sharing poti folosi Public Network. Home Network iti activeaza aceste optiuni, si se recomanda a fi folosita atunci cand ai incredere deplina in toate calculatoarele din retea.

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Optiunile alea sunt strict pentru network discovery (by default - pentru ca tu dup-aia poti sa-ti modifici setaile implicite). Nu au treaba cu viteza de transfer (cum a spus si gabi).

http://windows.microsoft.com/en-us/windows/choosing-network-location#1TC=windows-7

 

Teoretic, daca nu vrei sa modifici nici o setare si sa fi sigur ca nu poate sa te vada nimeni in retea alegi Public Networks, dar cum spune acolo, daca esti la o cafenea si te conectezi la wi-fi ar fi bine sa alegi public, ca sa nu apari in retea, si totusi, daca alegi Public Network si modifici din Network discovery, alte calculatoare conectate la reteaua respectiva te pot vedea.

 

In cazul tau, alege Home, e evident ca e reteaua ta proprie si de acasa. Dar avand in vedere ca mai ai vecini cu RDS, toti sunteti conectati in acelas router, implicit aceeasi retea. Diferenta e Workgroup, daca e pus pe standard (WORKGROUP), o sa vezi si alte pc-uri in retea care fac parte din grupul respectiv. Cum nu e retea cu domenii ca in partea business, unde intervin alte reguli de retea, Homegroup-ul si network discovery tin locul de securitate la nivel basic. Cum nu exista un admin sa aplice politici de securitate, iti setezi tu ce si cum vrei sa apari in retea.

 

Acum daca esti disponibil pe workgroup si te vad si altii, asta nu inseamna ca pot intra sa vada ce ai  tu prin calculator, nici daca dai share la ceva anume. Vor avea nevoie de parola ta de administrator local ca sa poata accesa ce ai share-uit tu.

 

Sunt mai multe de discutat pe tema asta, dar pentru home-use, nu-ti fa probleme. (doar daca ai vreun hacker pe scara blocului si tu lucrezi pentru CIA :D)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.