Jump to content

De ce nu mai are Samsung incarcator in cutia telefonului?


robotboy

Recommended Posts

Am fost ieri intr-un magazin Samsung iar din vorba in vorba cu unul dintre consilierii de acolo am ajuns la schimbarile ce au avut loc in ceea ce priveste gama Galaxy S21. Eu sustineam ca mi-as lua S20 in detrimentul S21, ca schimbarile nu sunt majore, ca nu imi place ca au scos incarcatorul din cutia telefonului (strategie copiata - aplicata si in cazul noilor telefoane din gama Apple),  etc.
Cand am ajuns la partea cu incarcatorul din cutie, consilierul mi-a replicat faptul ca nu este o strategie copiata, ci ca este o directiva europeana in acest sens ce trebuie respectata. Am ramas putin pe ganduri si am zis ca o sa ma documentez in acest sens, nestiind de o asemenea directiva. Odata ce am ajuns acasa m-am pus pe cautat directive UE insa nu am gasit niciuna care sa oblige producatorii sa scoata incarcatoarele din cutia telefoanelor.

Acum vin si catre voi cu aceasta intrebare: "De ce nu mai are Samsung incarcator in cutia telefonului?"
Este intr-adevar o directiva UE si nu am stiut sa o gasesc eu?
Multumesc!

Ultimul meu topic interesant: Ce este un laptop Nova?
Vizitez des sectiunea de Cerinte de Sistem.

Link to comment
Share on other sites

Da, la S21 cel putin, daca il cumperi in cutie nu se afla decat telefonul, o cheita pentru SIM, manual, garantie si cablul USB-C la USB-C. Fara casti, fara incarcator.Pe acestea doua din urma, fie le cumperi separat fie folosesti de la modelul anterior. Problema e daca modelul anterior este un S7 de exemplu, care are incarcator rapid de 15W; atunci fie il incarci mai lent, fie cumperi incarcator separat.

Ultimul meu topic interesant: Ce este un laptop Nova?
Vizitez des sectiunea de Cerinte de Sistem.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, robotboy said:

Cand am ajuns la partea cu incarcatorul din cutie, consilierul mi-a replicat faptul ca nu este o strategie copiata, ci ca este o directiva europeana in acest sens ce trebuie respectata.

O gluma buna. Probabil ca asa sunt instruiti sa zica, insa e o minciuna.

Samsung a invocat motive ecologice in ceea ce priveste decizia de eliminare a incarcatorului si a castilor din pachet. Totusi, nu i-a obligat nimeni sa faca asta. Partea buna ar fi ca telefoanele sunt cu cateva sute de lei mai ieftine decat generatia anterioara (S20) la debut.
Cum ai spus si tu, daca vii de la un model mai vechi esti cam obligat sa cumperi un incarcator nou, mai capabil.

  • Like 2

4Qn7oKL.gif cjZhNAh.gifsykL3n4.gif

Link to comment
Share on other sites

Pe unde am gasit si eu informatii, tot asa scria, ca "pentru protectia mediului".
Deci sa inteleg ca partea cu directiva UE a fost doar o metoda de a scapa de mine/a-mi spune ca Samsung nu face ca Apple, ci ca sunt obligati de UE sa faca asta.

Ultimul meu topic interesant: Ce este un laptop Nova?
Vizitez des sectiunea de Cerinte de Sistem.

Link to comment
Share on other sites

Poate sunt ceva considerente de "e-waste" la mijloc, dar nici decum directive UE. Un telefon nu polueaza atat de mult incat sa impui norme "euro" de poluare ca la autoturisme. 😂

Tin minte ca Samsung la un moment dat faceau misto de Apple ca nu mai includeau accesorii in cutia telefoanelor, dar nici un an mai tarziu au inceput a face la fel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Au fost la un moment dat discutii prin Parlamentul European in ceea ce priveste introducerea de catre producatori a unui incarcator universal pentru toate telefoanele (fortarea la un port de incarcare standard) in acest fel micsorand si cantitatea de deseuri electronice reprezentate de incarcatoare si cabluri de incarcatoare vechi.

Totusi, nu stiu si nici nu am gasit informatii cum ca s-ar fi concretizat ceva. Apple tot Lightning foloseste, etc.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.