Jump to content

Propunere Idee Concurs Pe Forum


Recommended Posts

Stand eu si cugetand, mi-a venit o idee de concurs pe forum. Cu ceva timp in urma anuntasem vanzarea unor sisteme de operare licentiate. Ei bine, acestea ar fi premiile (cele ramase nevandute):

  • Windows 7 - pentru acest premiu va fi necesara crearea a 50 de topicuri de tip tutorial, unice (care nu se mai gasesc pe forum).
  • Windows Vista - pentru acest premiu va fi necesara crearea a 40 de topicuri de tip tutorial, unice (care nu se mai gasesc pe forum).
  • Windows XP - pentru acest premiu va fi necesara crearea a 30 de topicuri de tip tutorial, unice (care nu se mai gasesc pe forum).

Probabil ca va intrebati cum va fi ales castigatorul. Ei bine, pentru a renunta la preacunoscutele "trageri la sorti", m-am gandit ca departajarea sa fie facuta tot pe baza de posturi, adica: sa spunem ca 2 utilizatori au creat cate 50 de tutoriale, astfel calificandu-se pentru Windows 7. Acestia inainte de intrarea in concurs aveau 100 de posturi fiecare, deci, dupa crearea tutorialelor 150. Castigatorul va fi acela dintre ei care va avea mai multe posturi (peste 150).

In continuare, m-am gandit ca toti cei care participa la acest concurs sa castige cate ceva. Tinand cont ca am acces la descarcarea de software licentiat Microsoft, prin http://msdn.microsoft.com, vreau sa ofer tuturor participantilor un software licentiat de la Microsoft, la care am acces, cum ar fi: Microsoft Visual Studio, Microsoft Visual C++, Microsoft Visual C#, Microsoft Visio 2010, Microsoft Project 2010, Microsoft Access 2010, Microsoft Visio 2010, Microsoft Project 2010, Microsoft Access 2010, Microsoft Office Suite 2007, Microsoft Office Project 2007, Microsoft Office OneNote 2010, Microsoft Windows Server, Microsoft Lync 2010, Microsoft Office Sharepoint Designer 2010.

De asemenea, moderatorilor si ambasadorilor forumului, cred ca ar fi corect sa le usurez putin munca cu -10 tutoriale aplicabil pentru cele 3 premii oferite.

Asadar, ce parere aveti ? Va intereseaza un asemenea concurs ? Daca se aduna ceva potentiali participanti, voi da drumul la concurs, altfel, probabil va ramane doar la stadiul de idee.

Bineinteles, puteti face si sugestii daca simtiti nevoia :P.

  • Upvote 2

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

50 de topicuri de tip tutorial? >.<

Deci in data de xx.xx.20xx se da startul, si cine creza X tutoriale primu primeste licenta? Sau la data scadenta se hotareste?

Totusi, sa nu apara tutoriale gen "cum te legi la siret" :)):stinker:

Ceva de genul. Durata de desfasurare a concursului cred ca va fi de o luna, pentru a nu fi probleme legate de timp. Pentru calificarea la premiul dorit sunt necesare numarul de tutoriale aferente, scrise in primul post al acestui thread, iar pentru departajare se va tine cont de numarul de posturi (care nu as spune sa fie tot de tip tutorial) facute peste numarul de posturi obligatorii.

eu ziceam in general. Oricum ambasadorii de pe acest forum nu prea au ce sa faca, fiind doar 2 pusti mici care nu prea stiu sa faca nimic pe comp.

Ei da, eu zic ca nu-i chiar asa [-x.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Fara mine? Niciodata... desi puteai sa-l fi anuntat inainte cam cu o saptamana ca am fost mai liber.

Fara suparare Pavilion dar eu nu consider ca alea sunt tutoriale facute de tine. Daca dai un link catre un tutoriale extern sau copiat nu ar trebui sa se puna... astfel fac 5000 in cateva zile (daca ma pun serios pe googleit)... deci ar trebui cine se inscrie sa puna si linkul catre tutorial si s ale numeroteze.

spre exemplu

Tutoriale facute:

1. Instalare Tv Maxe Permite Vizionarea Posturilor Tv Pe Linux

2. Cum Sa Scapi De Spam Pe Forum

.........

5000. si linkul

Link to comment
Share on other sites

As dori sa clarific cateva lucruri:

1. Tutorialele as vrea sa fie pe cat de mult posibil facute de voi. Asta inseamna ca va puteti inspira din diverse surse, insa, informatia ar fi mai bine sa fie scrisa cu cuvintele voastre. Cele de genul copy + paste + sursa, consider ca nu sunt potrivite, pentru ca aportul vostru este foarte mic, si atunci ar trebui sa dau premiile adevaratilor autori ale tutorialelor.

2. Tutorialele pot fi din orice domeniu conex IT, pentru a le evita pe cele de genul: "cum te legi la siret ?". Asadar, orice tine de IT: Software, Hardware, Jocuri, Web, Design, etc.

3. Concursul ar incepe daca s-ar aduna cel putin 5 participanti, pentru a putea fi vorba de o oarecare competitie; insa, probabil ca si daca nu s-ar aduna, tot voi da drumul la concurs. La urma urmei, si membrii vechi merita un preimiu :D.

Sa inteleg ca pana in momentul de fata, participantii ar fi:

Gods, tu doresti ?

As dori o confirmare din partea voastra.

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

alex, stai calm. nu fura nimeni startul. nu vad dc va agitati atata, la urma urmei e gaby cel care organizeaza "concursul" si sunt sigur ca va fi intelegator.

oricum nu e vorba de timp, el poate sa faca cate vrea, tu doar tre sa treci de 40 si vei castiga, avand mai multe posturi ca el :P

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.