Jump to content

Componente Best-Buy


Recommended Posts

toti care se invart aici sunt Palit,asus,Msi,gygabyte, acestea se invart in jurului lui Nvidia sau lui Ati Radeon.folosesc aceleasi procesoare video si tot ce tin de acestea,niki eu nu ma auzit de Palit Daytona,sau de FOrsa, dar uite ca totusi tot cu garantie le iei de la Emag sau alt magazin fie online sau fie real cu compnenete pc si altele.

Ei (magazinul) lucreaza cu firme alternative si cu ce merge mai bine pe piata si dupa cumse orienteaza si lumea sa le cumpere.poate ca daca cauti pe net,ai sa gasesti firme de componente pc care nu am auzit de ele dar un coleg mia spus de ele si ca inafara sunt cei mai de calitate numai ca nu sunt asa auziti la noi si nau magaszine si distribuitori care sai importe poate si din cauza sumelor de bani pe fiecare produs .ce parere ai?

Aruncati un ochii Palit . com

Link to comment
Share on other sites

Despre ce plăci video vorbeşti?

Eu cred că AMD sau nVidia le oferă doar chipsetul la dispoziţie. De construcţie se ocupă numai producătorul.

ha? ce place? what?

Nu stiam, credeam ca amd/ati le fac integral. si totusi, care poate fi diferenta intre placa X facuta de ASUS si acelasi model facut de alt producator? fiablilitate scazuta?sau?

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

sau cum zice pavilion spre exemplu.dar nu ma refeream ca ar fi mai buni, cii la fel de buni,pentru ca cu timpul ei sunt obligatii de vanzarea care o au a faca totul mai bun,mai de calitate pentru ca asfel isi pierd clienti dar si parteneri de afaceri exemplu Nvidia si Ati.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pcgarage.ro/placi-video/gigabyte/geforce-gts-450-1gb-ddr5-128-bit/

Preţ iniţial: 508 lei

Preţ actual: 305.16

REDUCERE: 200 lei, 40%.

Nice. Numa mie imi pute placa aia? (eh, poate sunt doar eu de vina, fiind obisnuit cu reduceri mici pentru produse cu defecte mari.. )

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refeream la placa in sine. E f bun pretu.

Insa sa dau un caz concret. Mergeam zilele trecute la kaufland(magazin gen PennyMarket, Billa) si vad o punga de 1 kg de cacao sparta. Cam jumatate din ea cursese(deic mai ramasese doar juma de kil de cumparat)..era prinsa cu scotch. Si o vindea la jumatate de pret..

Alt caz: un produs de 15 lei care expira in 3 zile, pus la reducere: 14.99 lei.

Nah, asteas ofertele cu care sunt eu personal obisnuit. Deaia o reducere ca aia mi se pare ciudata (sa nu uitam "super reducerile" din black friday..).

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Da, la 300 ron era pret bun. Eu am luat aceeasi placa, dar de la gainward cu 370 Ron.

Tin minte cand a luat foc/inundat/explodat sau ce-a fost atunci cand au urcat preturile la hard diskuri, la 2 saptamani dupa incident, cand deja se dublasera preturile, magazine online mai no-name, vindeau chiar mai ieftin decat erau hdd-urile inainte de incidentul cu pricina. Asa ca daca, inainte de incident luai un hdd cu 350 ron, dupa incident, 700, ei il vindeau la 300. Oferta scrisa mare pe prima pagina! Am sunat si eu sa vad ce e cu asta, si ghici ce nu mai aveau. Nici n-am apucat sa intreb: "Da' e pe bune?".

A fost ciudata treaba, cu o seara inainte, ma uitam pe acelas magazin, la acelas hdd si era 650, BEST BUY !, eh, in dimineata urmatoare, era 300, hai lasa-ma!? Cum se poate asa ceva?

Cat despre discutia cu placile video, mai ales la partea de producatori. Cum alegeti voi un producator ? Adica, dupa ce va dati seama ca e bun producatorul?. Eu am spus de ASUS, pentru ca am avut ASUS, multi prieteni de-ai mei au avut ASUS, multe luccruri bune am auzit despre Asus, si-asa mai departe. Pe de alta parte, despre Palit, n-am auzit nimic. E prima oara cand aud recomandarea ta de la palit, dar nu stiu de ce. eVGA, iarasi, am auzit numai lucruri bune.

Sapphire, Gainward, MSI, Gigabyte, sunt producatori vechi, cu renume, dar asta ii face buni ? Sincer, sunt posesor de o placa Gainward, dar nu sunt foarte multumit de ea ca si constructie. Intr-adevar, are parti foarte bune, dar are parti rele...

Ce face un producator bun ?

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Asta e de inteles, orice placa se poate strica, si orice placa poate sa fie buna, chiar daca producatorul nu e "cotat" bine. Dar, ca exemplu, pe ce te bazezi tu cand zici ca Palit e bun producator ?

Vorba lui Alex, eu iti cer mere si tu imi dai pere :))

Link to comment
Share on other sites

  • gaby unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.