Jump to content

Componente Best-Buy


Recommended Posts

  • Moderators

Am vazut ceva mult mai bun,tot GDDR5 -> http://www.emag.ro/p...?ref=list_p1_l2,ce parere aveti?

 

Vad ca are frecventa de memorie de 3200 Mhz ce-mi pare mult mai convenabila decat cele de 1800 Mhz gen : http://www.emag.ro/placa-video-gigabyte-amd-radeon-hd6670-2048mb-gddr3-128bit-hdmi-dvi-crossfirex-pci-e-r667d3-2gi/pd/ELWPKBBBM/?ref=list_p1_l3.

Am PCI-E 2.0 -> placa video de la Courage nu se potriveste cu sistemul meu.

Dupa ce ar trebui sa ma ghidez intr-o alegere,nu dupa frecvente ?

Link to comment
Share on other sites

1.Atunci de ce apare în orice clasificare de pe toate site-urile de produse IT? Dacă nu ar fi fost vreo diferența majoră nu ar fi scos chestia asta din clasificare?  :P 

2.Sincer? NORMAL ca ma uit la frecventa procesorului.E logic.Tehnologia folosita este mai putin importanta.

Link to comment
Share on other sites

1. pentru ca e un lucru ce influenteaza prea putin performanta reala. diferenta intre 3.0 si 2.0 e cate date pot trece pe acolo intrun interval de timp. Cu cat mai mare, cu atat mai bine, doar ca tu nici macar viteza oferita de 2.0 nu o vei satura.

 

2. cat despre frecventa procesorului...dupa ce zici tu,un intel pentium(dual core) de 3 Ghz de acu 5 ani e la fel de performant ca un i5(dual core) de 3Ghz. Frecventa nu zice asa de multe despre performanta, si ar trebui sa fie printre ultimele lucruri la care te uiti cand compari 2 procesoare diferite.  

love is a verb
Love is a doing word

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Sincer, la cum postezi, pe langa ca pari de pe alta lume, imi creezi si nervi. De asta mai am nevoie acum.

 

1. Uitete la HDD-uri. Sata II e compatibil cu Sata III, si apare la filtre chestia asta. Daca ai PCI-E 3.0 pe o placa de baza 3.0 cica ai ceva spor de performanta (cica). Daca pui o placa video 2.0 pe o placa de baza 3.0 sau invers nu are absolut nimic.

 

2. Vremurile cand comparai procesoarele dupa frecventa au apus de mai bine de 10 ani. Degeaba are multi GHz daca nucleele is slabe. Nu te freaca cu nimic.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. pentru ca e un lucru ce influenteaza prea putin performanta reala. diferenta intre 3.0 si 2.0 e cate date pot trece pe acolo intrun interval de timp. Cu cat mai mare, cu atat mai bine, doar ca tu nici macar viteza oferita de 2.0 nu o vei satura.

 

2. cat despre frecventa procesorului...dupa ce zici tu,un intel pentium(dual core) de 3 Ghz de acu 5 ani e la fel de performant ca un i5(dual core) de 3Ghz. Frecventa nu zice asa de multe despre performanta, si ar trebui sa fie printre ultimele lucruri la care te uiti cand compari 2 procesoare diferite.  

 

Multumesc.Mai am o ultima nelamurire : La placile video,daca e PCI-E 3.0,GDDR 5,are capacitatea de memorie de 2GB inseamna ca este ceva foarte bun si la un pret in jurul a 600 lei reprezinta un 'best-buy?'

Ma refer la http://www.emag.ro/placa-video-gigabyte-nvidia-geforce-gtx650-2gb-gddr5-dvi-pci-e-n650oc-2gi/pd/EBYNKBBBM/?ref=list_p1_l1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Courage,de ce trebuie sa fi impotriva a tot ceea ce spun eu ? Lasand de o parte faptul ca nu ajungem la un consens,din cate stiu in acest topic se posteaza oferte {reduceri de pret},iar daca consideri ca ele trebuie si recomandata cuiva,care poate dispera in cautarea unui produs bun,ai ajuta mult.So...It's not a bad post.Am pus acest produs si din cauza faptului ca la emag.ro ->Placi video,este cel mai bine vandut produs,foarte bine cotat -> 5/5 stele.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

:)) Nu sunt impotriva lui, doar ca mai are de invatat, si majoritatea posturilor lui de aici sunt intrebari :P

 

 

Am pus acest produs si din cauza faptului ca la emag.ro ->Placi video,este cel mai bine vandut produs,foate bine cotat -> 5/5 stele.

 

Asta nu inseamna ca e best buy.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Da, dar asta nu inseamna ca un produs nu e best buy. Fiecare magazin are ofertele lui, daca au stoc mare la un hard, poate iti fac o reducere, chiar daca nu e un produs de top. Nu toti au bani sa-si ia ultimul racnet in materie de componente. eu am mai incercat sa-ti explic ca ceea ce pui in postul asta nu e 100% best buy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • gaby unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.