Jump to content

Producatori Placi Video De Renume


Recommended Posts

Buna ziua. As vrea sa-mi raspundeti la cateva intrebari, daca este cum cred eu, daca nu as vrea sa imi spuneti:

1-care sunt cei mai buni producatori pt. nvidia (evga, leadtek) si amd radeon (sapphire, his)?

2-se compara gigabyte si asus cu evga sau leadtek adica sunt evga sau leadtek mai de calitate?

3-ce inseamna acele winfast de la leadtek?

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Palit = Gainward mai nou. eVGA sunt foarte bune din cate stiu eu, sunt calitativ superioare (bineinteles ca sunt mai scumpe). Personal as merge pentru ASUS sau eVGA. Dar, daca esti mai stramtorat la bani, poti merge pe Palit si Gainward. Am aflat ca Gainward au fost "inghititi" de catre Palit, si acum, Gainward este reprezentat european al Palit.. parca..

Oricum, au preturi mai bune decat restul.

Link to comment
Share on other sites

3-ce inseamna acele winfast de la leadtek?

Leadtek a fost infiintata pe 24 octombrie 1986 de catre K. S. Lu, care este pana in prezent Presedintele companiei. Inca de la inceput Leadtek s-a axat in principal pe segmenul de cercetare si dezvoltare pentru a scoate pe piata solutii noi atat in ceea ce priveste placile de baza, cat si placile video. Primele produse comercializate au fost placile video EGA si placile de baza in format AT (advanced technology). Placile video au primit numele generic de WinFast, iar pana in 1990 Leadtek era deja cunoscuta pentru seria WinFast care o va consacra din acest moment pe piata solutiilor grafice pentru PC-uri.

  • Upvote 1

Te-ai inregistrat? Ne-ar placea sa te prezinti.

Cum pot sustine forumul?
Cumpara de la eMag folosind acest link.
--------------------
oG2BN9d.gifse1WdXd.gifQG6MtmI.gifRHYjDzD.gifG5p1wui.gif

Link to comment
Share on other sites

Leadtek a fost infiintata pe 24 octombrie 1986 de catre K. S. Lu, care este pana in prezent Presedintele companiei. Inca de la inceput Leadtek s-a axat in principal pe segmenul de cercetare si dezvoltare pentru a scoate pe piata solutii noi atat in ceea ce priveste placile de baza, cat si placile video. Primele produse comercializate au fost placile video EGA si placile de baza in format AT (advanced technology). Placile video au primit numele generic de WinFast, iar pana in 1990 Leadtek era deja cunoscuta pentru seria WinFast care o va consacra din acest moment pe piata solutiilor grafice pentru PC-uri.

Nu, eu as vrea sa stiu daca acele winfast ajuta la performanta, gasisem pe wikipedia ca winfast ar fi acceleratoare grafice dar nu am inteles, adica winfast este ceva ce ajuta la performanta sau este doar numele de cod pentru leadtek?

Multumesc pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Se pot pune pe o placa de baza si ATI si NVIDIA?

Si mai am o chestiune: pentru a ma convinge as vrea sa-mi aratati niste placi de baza AMD cu SLI si INTEL cu CROSSFIRE deoarece am observat pe unele forumuri cum ca AMD ar fi mai compatibil cu ATi decat INTEL cu ATI. Exemplele de ma jos:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/304069-10-intel-crossfire

http://www.modreactor.com/english/Reviews/Test-ATI-HD-4890-1GB-CrossFire-AMD-Phenom-II-955-BE-vs-Intel-Core-i7-920/Page-7-Performance-Devil-May-Cry-4.html

Multumesc pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. Am o intrebare care nu prea este la locul ei. BFG a dat faliment.

Falimentul unui producator de placi video survine o data cu luarea unei decizii nerentabile?

Eu sunt foarte fan SAPPHIRE si HIS si intrebarea mea:

Este posibil ca vreodata SAPPHIRE si HIS sa ajunga in pragul falimentului?

Multumesc pentruu raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.