Jump to content

Merita Sa Fac Cursul Ecdl?


Courage

Recommended Posts

  • Moderators

E valabil 3 ani deci e o prostie. Echivalentul probei de aptitudini.

Sigur? Conform site-ului ECDL:

Care este perioada de valabilitate a cardului electronic de aptitudini?

Perioada de valabilitate a cardului electronic de aptitudini este de 3 ani, începând cu data susţinerii primului examen promovat sau nepromovat. Candidaţii trebuie să susţină un examen pentru fiecare din cele 7 module cerute de certificarea ECDL COMPLET (4 pentru certificarea ECDL Start). Fiecare test trebuie susţinut la un Centru de Testare Acreditat.

Care este perioada de valabilitate a Permisului ECDL?

Indiferent de tipul de certificare obtinut valabilitatea Permisului ECDL este pe o perioada nedeterminata.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic e valabil pe viata, dar daca nu-l folosesti in 3 ani isi pierde din valoare, sau ceva de genul. Asemanator cu Ieltz si Cambridge.

Nu sunt sigur, cam asta am inteles eu de la profa. Dupa parerea mea, arunci banii aiurea. Dar daca ai, de ce nu, o diploma la colectie nu strica niciodata, mai ales daca ai de gand sa ramai in zona asta, a calculatoarelor, nu se stie niciodata cand ti se deschide o poarta si iti va fi de ajutor.

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Orice curs, care iti da o certificare la sfarsit este un punct in plus pe CV. E bine sa-l faci, am mai auzit pe undeva de ECDL, si eu zic ca e ok sa faci. Acum, tu decizi daca mai bine mergi in excursie sau nu.

Certificarea e valabila 3 ani la orice curs, pana si Cisco. Dar, dupa aia 3 ani, nu inseamna ca nu mai e recunoscuta certificarea, ci doar trebuie reinnoita. Tehnologia e in continua dezvoltare, nu poti sa certifici niste cunostinte pe viata daca nu mai sunt de actualitate peste 10 ani.

Dupa aia 3 ani de certificare, vei da un nou examen si ti se va prelungi certificarea.

Link to comment
Share on other sites

Eu am permisul ECDL (complet) si te sfatuiesc sa-l dai.Nu e nimic greu la el si macar vei avea o diploma/certificare care te va ajuta .

Treaba cu acei 3 ani (eu imi aminteam 2) e cam in felul urmator.La inceput trebuie sa dai o suma de bani initiala si ai acei 3 ani ca si interval de timp.Tu trebuie sa-ti dai modulele(examenele) in acest interval de timp.

Permisul e valabil pe viata.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu ECDL este o diploma pe care o obtii dupa ce treci niste teste demonstrand ca ai aptitudini inalte si este recunoscuta in 30-40 de state (asa imi aduc aminte) + daca detii diploda de ECDL scapi de BAC-ul la informatica care am auzit ca este greu, sii...da bine in CV :D Deci dupa mine se merita.

  • Upvote 1

              

 

 

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu ECDL este o diploma pe care o obtii dupa ce treci niste teste demonstrand ca ai aptitudini inalte si este recunoscuta in 30-40 de state (asa imi aduc aminte) + daca detii diploda de ECDL scapi de BAC-ul la informatica care am auzit ca este greu, sii...da bine in CV :D Deci dupa mine se merita.

Aptitudini inalte? =)) Poti fi prost una cu pamantul si tot il iei. Cand te inscrii, primesti, pentru o suma de bani, o carte cu tot ce trebuie sa stii, chestii care ar trebui sa le stii oricum, lucruri elemantare din pachetul Microsoft. + modulele se dau cu profesorul de la clasa, prin urmare, e foarteeeee posibil sa te ajute.

NU scapi de INFORMATICA, ci de TIC (proba de aptitudini, in care te pune sa deschizi calculatorul si sa faci un folder si un fisier word), doua lucruri paralele.

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Aptitudini inalte? =)) Poti fi prost una cu pamantul si tot il iei. Cand te inscrii, primesti, pentru o suma de bani, o carte cu tot ce trebuie sa stii, chestii care ar trebui sa le stii oricum, lucruri elemantare din pachetul Microsoft. + modulele se dau cu profesorul de la clasa, prin urmare, e foarteeeee posibil sa te ajute.

NU scapi de INFORMATICA, ci de TIC (proba de aptitudini, in care te pune sa deschizi calculatorul si sa faci un folder si un fisier word), doua lucruri paralele.

Noua asa ne-a spus... Daca am gresit undeva nu e vina mea :bag:

  • Upvote 1

              

 

 

Link to comment
Share on other sites

Scapi de proba de aptitudini digitale (ce pompos suna la ce se face ea).. dar daca est la mate info ai la alegere si poti alege la bac si fizica chimie biologie pe langa informatica (programare). Proba de bac e simpla de tot.. fa o hidosenie in paint si salveaz-o intr-un director format, boldeaza textul x sau fa media aritmetica in excel... inafara de aces care eu nu l-am inteles e banal... pt expert iti trebuie parca 75-76 de puncte.

Dane te inseli :)) am 7 ore pe zi si vinerea numai 6... cei drept sunt la biling enleza adica 6 ore de engleza pe saptamana

Link to comment
Share on other sites

Citeste la ei, nu ce ti se spune...

Obţinerea Permisului european de conducere a computerului este recunoscută la nivel european şi internaţional ca un standard prin care angajatorii pot stabili abilităţile de operare pe computer ale angajaţilor curenţi sau potenţiali şi prin care personalului îi pot creşte perspectivele de angajare viitoare.ECDL prezintă o serie de avantaje atât pentru candidaţi, cât şi pentru angajatori şi pentru societate în general.

Avantajele programului ECDL pentru candidaţi:

Obţinerea unei calificări recunoscute internaţional

Deschide noi oportunităţi pentru a obţine un loc de muncă mai bun sau o bursă

Îmbunătăţirea perspectivelor de promovare în carieră

Creşte competenţa, încrederea în sine şi motivaţia

Scade probabilitatea de a pierde o ofertă de serviciu

Oferă o bază pentru specializări ulterioare

Pentru angajator, certificatul ECDL confirmă faptul că potenţialii angajaţi au un nivel de cunoştinţe IT recunoscut, relevant şi măsurabil. Printre avantajele aduse de programul ECDL angajatorilor amintim:

Îmbunătăţeşte productivitatea

Duce la reducerea costurilor de suport IT

Creşte randamentul investiţiilor hardware în tehnologie

Stabilirea unui nivel la care se raportează cunoştinţele IT pentru noii angajaţi

Ajută la formarea unui nivel ridicat de cunoştinţe IT în cadrul organizaţiei

Ajută la motivarea salariaţilor

Programul ECDL aduce de asemenea beneficii întregii comunităţi prin creşterea nivelului de abilităţi IT al populaţiei, generând:

Atragerea de investiţii

Crearea de noi oportunităţi de afaceri

Certificarea aceluiaşi standard de competenţă indiferent de naţionalitate, locul de rezidenţă, educaţie, vârstă sau sex.

http://www.airhousestudios.co.uk/european_computer_driving_licenc.htm

fWy1P.gif

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Daca faci cursul ECDL la facultate nu mai trebuie sa dai "examen" la cursul de informatica. Asta ar fi cam singurul avantaj palpabil. Restul....... in ziua de azi se intelege de la sine ca stii s alucrezi in microsoft office etc

 

Cand eu eram la liceu, am avut 3 colegi care l-au luat si mi-au zis ca a fost stupid de usor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.