Jump to content

Tutorial Instalare Invision Power Board (Ipb) 4.0


Courage

Recommended Posts

  • Moderators

In primul rand avem nevoie de un host, unde sa putem urca fisierele scriptului IPB 4 si unde sa putem crea o baza de date si userul ei. (eu am folosit localhost (XAMPP). Voi puteti urca oriunde vreti :) ).

 

Apoi de fisierele IPB 4 / IPS4. (ultima versiune 4 lansata e Beta 2), care le descarcati de aici. Daca nu sunteti client, puteti cumpara de aici suita.

 

Odata urcate fisierele pe host, intram in folderul unde le-am urcat si ne va aparea asta:

 

 

ScJjzTn.png

 

 

In primul camp completam licenta IPS. O puteti localiza aici . Daca aveti deja forum cu aceasta licenta, adaugati la sfarsit -TESTINSTALL, dupa tutorialul de aici. (O licenta IPS poate fi folosita pe un singur forum)

 

Acceptam conditiile si apasam pe butonul Continue. Vom fi redirectionati pe aceasta pagina:

 

 

8dcLWa5.png

 

 

Unde putem alege aplicatia default a forumului. Eu am ales Forums. Dupa ce dam click pe Continue, avem pagina unde introducem detaliile despre baza de date:

 

86OPyAM.png

 

  • Host: de obicei localhost. Sunt insa unele firme webhost unde trebuie sa introduci IP-ul serverului, sau ti se specifica ce trebuie sa introduci cand creezi baza de date (ex: la 000webhost)
  • Username: username-ul care are "Grand Privileges" la baza de date
  • Password: parola username-ului de mai sus
  • Database name: Numele bazei de date la care s-a adaugat utilizatorul de mai sus
  • Table prefix: puteti lasa gol, insa daca aveti pe aceeasi baza de date tabelele de la alt script si doriti sa diferentiati tabelele acelui script de cele ale IPS4, puneti ceva specific, de exemplu ips4_

Dupa ce dam click pe continue, ne va aparea pagina unde introducem datele contului de administrator:

 

QCEx7fr.png

 

Daca ceea ce am introdus e valid (parolele se potrivesc si adresa email este valida), dam click pe Continue si vor fi create tabelele bazei de  date:

 

BKSTZwH.png

 

Dupa ce se incheie procesul de mai sus, si totul decurge normal, vom vedea aceasta pagina:

 

ZhgH0KK.png

 

Postati aici eventualele nelamuriri :)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

  • 2 months later...
  • 5 months later...

ca incerc sa l deschid imi apare o alta fereastra si nu ma lasa sa l deschid. imi puteti da acel index va rog ? eu am crezut ca este de la ipb ul acela, dar am incercat versiunii si de la rusii si de peste tot dar degeaba, e posibil sa fie eroare de la host? atunci cand imi apare aceea eroare nu mai merge nimic ce are numeforum exemplu : cpanel.numeforum:82(nu mai merge) , subdomeniu.numeforum.ro (nu mai merge niciunul) , numeforum/forum ( nu mai merge ) + ma deconecteaza de la ftp . eu am ip dinamic , @O'Neill a incercat sa instaleze acel ipb si acum nu se mai poate conecta la acest forum nu ii mai incarca pagina fiindca el probabil nu are ip dinamic acum nustiu . ce se poate face in privinta aceasta @gaby ?

Multumesc Frumos !

Asta Trebuia Sa  Fie Sus : *

Da Exista Acel Fisier Dar Atunci Cand Incerc Sa l Deschid Din Ftp imi apare o  alta fereastra si nu ma lasa sa l deschid.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.